Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Tedavi Yöntemleri

Kalça çıkığı, bazen hiçbir travmatik neden olmaksızın da ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Yetişkinlerde oluşan kalça çıkığında zamanla kıkırdakta aşınma meydana gelir ve yenilenmez. Yenilenmeme sebebiyle oluşan aşınmalarla, kalçanın topuz kısmı leğen kemiğinden çıkar. Bütün bunların sonucu olarak hasta günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir.

Kalça çıkığı hasta için oldukça ağrılı geçen bir süreçtir. Hastaların gecikmeden tedavi olmak için doktorlarıyla görüşmeleri çok önemlidir.

yetişkinlerde kalça çıkığı
yetişkinlerde kalça çıkığı

Yapılan ilk tetkik ile hastanın bacak boyu ölçülür ve çıkan sonuçlar ayrıntılı şekilde incelenir. Sonuçlar neticesinde hastaya müdahale yöntemleri ise şu şekildedir;

  • Ortopedik Ayakkabı : Acil bir durum gözetilmeyen durumlarda uygulanır. Ortopedik ayakkabı ile bir ayağın diğer ayaktan uzun ya da kısa  olma durumu çözülmeye çalışılır.
  • Cerrahi Yöntem: Doktorların hastaların günlük akışını bozmamak için en son durumda kullandığı yöntemdir. Ortopedik ayakkabı ile geçmeyen ağrılar sonucu bu yönteme gidilir. Bu cerrahi yöntemle kısalık problemi giderilmeye çalışılır.
  • Eklem Protezi Cerrahisi: Çıkan kalça kemiği yerine koyularak kısalık giderilmeye çalışılır. Gelişen cerrahi yöntemler sayesinde bu tedavi yöntemlerinin riskleri oldukça azalmıştır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp