Doğuştan Kalça Çıkığı Ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı Ve Tedavisi

doğuştan kalça çıkığıDoğuştan Kalça Çıkığı Nedir?

Doğuştan kalça çıkığı ülkemizde en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Çocukluk çağında tedavi edildiği zaman yani bebek yeni doğduğunda tedavi edildiği zaman, çok basit tedavi edilebilen ve ileriye yönelik hiçbir sakatlık bırakmayan bir hastalıktır. Bununla birlikte çocukluk çağında yapılmış başarısız tedaviler ya da çocukluk çağında bu hastalığın gözden kaçması sonucu hastalık ileri yaşlara taşındığında ise gerçekten bir kabus haline gelir. Her iki bacak arasında bir bacak boyu eşitsizliği olması, kalça eklemi yuvada olmadığı için yürürken gövdeyi taşıyamaması, aksama, gövdenin sağa sola yalpalanması, eklem hareketlerinin kısıtlanması ve buna bağlı pek çok sıkıntı kalça çıkığına bağlı kalça problemlerini gittikçe dramatik hale getirmektedir.

Kalça ekleminin üzerinde yer alan leğen kemiği, kalçalar yuvaya oturmayıp da yukarıya doğru çıktığı zaman, leğen kemiği öne doğru döner. Leğen kemiğinin dönmesiyle beraber bu sefer bel oyuntusunda bir artış meydana gelir. Hastanın kalçasındaki problem gittikçe bel eklemini bozmaya başlar. Omurga eklemindeki bu problem belden sırta ve boyuna kadar uzayabilmektedir. Dolayısıyla kalça çıkığına bağlı gelişen kalça kireçlenmeleri yaşam kalitesini ileri derecede bozan en ağır sakatlıkların başında gelir. Başarısız ameliyatlarda o oranda hastanın yaşam kalitesini etkilemektedir. Çocukluk çağında yapılan ameliyatlardan sonra kalça eklemi yerinde tutulabiliyor ama kıkırdak kayıpları neticesinde kalça kemiği ve kalça eklemi etkilenmiş olmakta ve hastanın fonksiyonları bu şekilde bozulmaktadır. Kısa bacakla yürümeye çalışmak, o tarafta parmak ucuna basarak yürümeyi getirir. Hasta parmak ucuna basarak yürümeye çalıştığı zaman bu sefer ayak bileği eklemi bozulmaya başlar. Ayak bileği ekleminin bozulmasını yine aynı tarafta diz ekleminin bozulması izler. Yani çocukluk dönemindeki basit bir kalça çıkığı, düzgün tedavi edilmediği takdirde hastanın ayak bileğini, dizini, belini ve tüm sağlığını, ilerde de ruh sağlığını son derece olumsuz etkilemektedir.

Kalça Çıkığı Tedavisi

Kalça çıkığı tedavisi her yaşta yapılması gereken bir tedavidir. ‘’Siz bu şekilde doğmuşsunuz, artık ileri yaşa gelmişssiniz, bu kalça bir daha yerine konulamaz, konulsa da çalışmaz’’ gibi yaklaşımlar geçtiğimiz 20 yıl içerisinde terkedilmiştir. Özellikle kalça protezi konusunda olan yenilikler, seramik yüzeylerin kullanılması, genç hastalara yönelik özel tasarım kalça protezlerinin uygulamaya konmasıyla kalça çıkığı tedavisinde çok büyük adımlar atılmıştır. Eskiden 20 yaşında bir kalça çıkığı hastasına ‘’Siz gidin, 50 yaşını geçtikten sonra gelin, sizi 20 yaşınızda ameliyat edersek vücudunuz bu ameliyatla uzun süre devam edemez, ikinci üçüncü ameliyatlar gerekir, sonra da kemik kaybı nedeniyle hiç yürüyemez hale gelirsiniz’’ denirdi. Ama özellikle 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkan yeni protez teknolojisi ve seramik yüzeylerle bugün için bu hastalara ‘’artık siz evinize gidin, 20-30 sene bekleyin’’ denmemektedir. Çünkü 20 yaşındaki kalça çıkığı hastasına ‘’gidin bu kalçalarınızın üzerinde 30 sene yürüyün’’ dendiği zaman hasta zaten bozuk kalça üzerinde yürüdüğü için dizini, ayak bileğini ve bel eklemini de bozacaktır. Yani bu şekilde 50-55 yaşında gelen hasta artık sadece kalça hastası değil bel hastası, diz hastası ve ayak bileği hastasıdır.

Bu nedenle bugünkü görüş, bugünkü tıbbı yaklaşım; kalça çıkığı her yaşta tedavi edilebilen bir hastalıktır. 20’li 25’li yaşlarda bazı hastalarda protez ameliyatı yapılmak zorunda kalınabilir ama bu hastalar, örneğin 25 yaşında protez yapılan bir hasta en az 25-30 senelik bir süre kaliteli bir yaşama sahip olmaktadır. Hastanın bacak boyundaki kısalık düzeltilir. Hastanın belinde ve dizinde olabilecek olan bozukluklar kalça çıkığı düzeltildiği için bel ve diz bozuklukları engellenebilmektedir. 30’lu 60’lı yaşlar arasındaki hastanın en kaliteli ve en keyifli yaşayacağı bu dönemi hastaya sağlığıyla geri verilmiş olmaktadır. Bu nedenle kalça çıkığı tedavisinde her yaştaki hastalarda tedavi mümkündür ve her yaşa göre ayrı bir tedavi yöntemi vardır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp