Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü Fahri Erdoğan

Total Diz Protezi Nedir?

Aşınmış olan eklem yüzlerinin, metal ve polietilenden imal edilen, eklem hareketini devam ettirmek için tasarlanmış özel parçalar ile kaplanarak yapay bir eklem oluşturulmasıdır.

İlaçlar, fizik tedaviler, eklem içi enjeksiyon tedavilerinin hastanın ağrılarına çare olmadığı durumlarda uygulanır. Hastanın yürüme ve merdiven çıkma gibi günlük yaşamında ileri derece kısıtlanmış ve eklem kıkırdağının aşınması sonuçu diz ağrıları artmış olan hastalar için uygundur.

Diz Eklem Yapısının Bozulmasının Nedenleri

 • Aile öyküsünde eklem hastalıkları olması
 • Doğumsal diz eklem bozuklukları,
 • Diz bölgesinde kan akışının olmaması,
 • Romatizmal nedenlerden kaynaklı,
 • Metabolik hastalıklar,
 • Kanın pıhtılaşma bağlı,

İleri Yaşlarda: 

 • Özellikle 65 yaş üstünde yaşlanmaya bağlı,
 • Obezite hastası olmak,
 • Romatizmal hastalıklar sonrası,

Diz Protezi Kimlere Uygundur?

Kireçlenme bulunan dizde, protez ameliyatı gerçekleşmesi için iki  durum vardır.

 1. Hastanın ağrı yaşamadan yürüme mesafesi 300 metrenin altına düştüğünde
 2. ağrısı nedeniyle her gün ağrı kesici kullanması gereken hastaların protez ameliyatı gerçekleşmesi şarttır. Her gün ağrı kesici kullanan hastalarda karaciğer ve böbrek hastalıkları meydana gelmektedir.

Hastanın ağrılarının durdurulması ve ağrı kesici kullanımını ortadan kaldırmak için diz protezi ameliyatının gerçekleştirilmesi şarttır. Diz protezi uygulanmaması gereken hastalar vardır. Vücudunda aktif bir enfeksiyon odağı bulunan hastalara enfeksiyon geçinceye kadar protez yapılamaz. Enfeksiyonu olan hastaların, enfeksiyonları sona erinceye kadar diz protez yapılamaz.

protez uzmanı

 

Diz Protezi Harici Tedavi Seçenekleri

Genelde fiziki olarak ağır iş yapan hastalar (inşaat işçileri, madenciler vb.) için eklem dondurma ameliyatı yapılır. Fakat iki diz ekleminde de sorun var ise, ikisine birden eklem dondurma ameliyatı oldukça sakıncalıdır. Çok fazla hareket kısıtlığı oluşturduğu için eklem dondurma ameliyatı artık tercih edilmemeye başlanmıştır. İnsanlar donmuş diz eklemi yerine hareketli diz eklemini tercih etmektedir.

 

Fizik tedavi: Diz etrafında ki kasların güçlenmesi ve geçici olarak ağrıların hafiflemesinde yardımcı olur.  Kireçlenmeyi  sonlandırmaz, sadece zaman kazandırabilir.

Dizlik veya tabanlık kullanımı: Diz eklemine gelen yükü rahatlatabilir, fakat kireçlenmeyi durdurmaz.

Artroskopik eklem temizliği: Kireçlenmeyi durdurmaz, sadece eklemin içini temizlenir.

Diz Protezi Çeşitleri

Total diz protezinde eklemlerin iç ve dış yüzeyleri protez ile değiştirilir. Total protez ameliyatı da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Hastalara hangi tip protez yerleştirileceği,  ancak hastayı değerlendiren ortopedik cerrah tarafından karar verilebilir.

Unikondiler diz protezi ameliyatında ise sadece eklem yüzeyinin iç ve dış kısmı değiştirilir. Bu protez ameliyatının tercih edilme sebebi total diz protezi ameliyatı yapılıncaya kadar zaman kazandırmaktır. Fakat bu uygulamanın gerçekleşebilmesi için bazı önemli kurallar vardır; Hastanın yaşının genç olması ve kilosunun 85 in altında olması ve sadece tek eklem yüzeyi bozulması bunlara örnektir. Bu ameliyat, kurallara uygun hastanın az olması sebebiyle pek uygulanmamaktadır.

Kimler Diz Protezine Adaydır?

Genellikle Diz protezi, diz eklemleri kireçlenen hastalara uygulanmaktadır. Genellikle diz protezi olan hastalar 60-80 yaş arasındadır. Her hasta doktor tarafından ayrı değerlendirilir. Ameliyat yaşa göre değil ağrıya ve sakatlanmanın derecesine göre karar verilmektedir. 16 yaşında olan genç haslara ve 90 yaşında olan yaşlı hastalara bile başarılı protez uygulamaları vardır. Diz protezi ameliyatı fiyatı da günümüzde yöntemlerin artması ve uygulamanın çoğalması nedeniyle daha uygundur

Diz agrisi

Diz Protezi Ameliyatı

Ameliyat Süreci Nasıl Geçiyor?

Tüm protez ameliyatlarına başlanmadan önce hastaların vücudunda herhangi bir enfeksiyon bulunuyor mu diye bakılmalıdır. bu sebepten ötürü hastalarımızın kan ve idrar sonuçları temiz çıkar ise hastamızı ameliyata alırız. Hasta eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise ilacın durumuna göre 5 ile 10 gün öncesinde ilaç kesilerek bunun yerine düşük etkili kan sulandırıcı iğnelere başlarız. Ameliyat bittikten birkaç gün sonra kanama riski yok olunca hastamızı rütin tedavisine geri göndeririz. Eğer ameliyat kanamalı geçer ise hastamıza kan nakli yapmamız gerekebilir. Protez ameliyatları özel havalandırma sistemi bulunan ameliyathanelerde yapılmalıdır. Standart ameliyathaneler diz protezi yapımına uygunsuzdur.

Hastaların 12 saat boyunca yürümesi riskli olduğu için tekerlikli sandalye ile hareket etmelidir. Hasta hastanede yattığı süre içerisinde her 2-3 saat aralar ile yürütülür. Bu durum oluşabilecek bacaktaki toplar damarın pıhtılaşmasını önlemenin en etkili yoludur. Taburcu olurken kan sulandırıcı iğnelerin yerini tabletler alır. 30 gün süre ile kan sulandırıcı haplar kullanması gerekir. Protez ameliyatı sonrası hastanın çok dikkatli davranması gerekir.

Ameliyat Esnasında ve Sonrasında Ne Gibi Sorunlar Meydana Gelir

Diz protezi ameliyatı gerçekleştiği sırada damar, sinir yaralanması, kemikte kırılma ve çatlak oluşumu görülebilir. Ameliyat sonrası ise erken ve geç komplikasyonlar gelişebilir.

Erken komplikasyonlar: Sık enfeksiyon, bacakta toplar damar  tıkanması.

Geç komplikasyonlar: Ağrı ve protezin erken gevşemesidir. Bu sorunu gerekli tedbirleri alarak en aza indirebiliriz fakat sıfırlamak mümkün değildir.

Total diz protezinin, 15  yıl ila 20 yıl arasında bir ömrü vardır. Fakat 25 yıl dayanan protezler de mevcuttur. Protezin ömrü cerrahın tekniğine, konulan protezin kalitesine, hastanın aktivite düzeyine, kemiğin kalitesine ve kilosuna göre değişkenlik gösterir.

Protez ameliyatı sonrası enfeksiyondan nasıl korunulur?

Dizinde protez bulunduran hastalar ömürleri boyunca enfeksiyon kapma riski taşır. Protezli hastalar, diş çekimi-dolgu gibi işlemler dahil bütün cerrahi bulunan işlemlerden hemen önce koruyucu antibiyotik almak zorundadır, aksi halde enfeksiyon kapma riski artacaktır.

Bilgi Paylaşımları

21Mar
Kalça Protezi Çeşitleri

Kalça protezleri, yaklaşık 1970’li yıllardan beri uygulanmaktadır. Kalça protezi çeşitleri günümüze...

24Oca
Kalça Kırığı Ve Tedavisi

Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Genellikle yüksek enerjili yaralanmalar yani ağaçtan düşmek,...

Site Haritası

 Kalça Protezi Hakkında

diz protezi hakkında

Diz Protezi Hakkındakiler

Kalça protezi: Zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı deforme olan kalça eklemine metal veya metal-seramik karışımı yapay eklemin deforme olan eklem ile değiştirilmesidir.

Kalça Eklemi Rahatsızlıklarının Oluşma Nedenleri

Gençlerde

 • Doğuştan kaynaklanan genetik hastalıklar.
 • Çocukluk çağında geçirilen kalça eklemi hastalıkları.
 • Perthes hastalığı.
 • Osteonekroz hastalığı.
 • Romatizmal hastalıklar.
 • Tedavi olmamış kalça çıkığı gibi sebeplerden dolayı eklem kıkırdağının bozulması.

İleri Yaşlarda

 • Yaşlılığa bağlı olarak gelişebilir.
 • Kemik erimesi sonucunda gelişen kalça kırığından kaynaklanan kalça eklemi bozulması.
 • Kemik tümörü veya kanser metastazları nedeniyle kemiğin yapısının güçsüzleşmesi sonucunda patolojik kırığın oluşması.

Kalça Protez Ameliyatının Gerektiği Durumlar

Kireçlenmeye bağlı kalça protezi ameliyatı için 2 önemli gerekçe vardır. Hastanın ağrısız yürüme mesafesi 300 metrenin altına düştüyse veya her gün ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorsa kalça protezi ameliyatı olması gerekmektedir. Ağrıları nedeniyle ağrı kesici ilaçları kullanan hastalarda böbrek ve karaciğer hastalıkları oluşabilir. Hastanın yürümesinin ağrısız ve rahat olması, ağrıları sebebiyle kullandığı ağrı kesicileri bırakması için protez ameliyatı olmasında fayda vardır.

Kalça Protezi Ameliyatı Olmaması Gereken Kişiler

 • Vücudunda aktif bir enfeksiyon bulunan hastalara enfeksiyon geçene kadar yapılamaz.
 • Denge problemi olup sürekli düşmesine sebep olan nörolojik hastalığı bulunan kişilere yapılamaz.

Ameliyat Dışında Seçenekler

Kalça eklemi problemleri yaşayan kişiler için kalça protezi ameliyatı dışında ki diğer bir seçenek ise eklem dondurma ameliyatıdır. Eklem dondurma ameliyatı ağır işler yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. İki kalça eklemi de bozulmuş kişilere her iki kalça eklemine dondurma işlemi yapmak sakıncalıdır. Eklem dondurma işlemi ileri derecede hareketi kısıtladığı için fazla tercih edilmemektedir.

total kalça protezi

Total Kalça Protezi Ameliyatı

parsiyel kalça protezi

Parsiyel Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Kalça protezinde hem kalça kemiği hem de yuvası değiştirildiğinde Total Kalça Protezi, sadece kalça kemiği değiştirilirse Parsiyel Kalça Protezi denir. Hastalara hangi tip protez yerleştirileceği,  ancak hastayı değerlendiren ortopedik cerrah tarafından karar verilebilir. Ayrıca protez de kemik çimentosu(sement) kullanılırsa çimentolu protez, kullanılmazsa çimentosuz protez olarak adlandırılır. Genç yaştaki hastalarda protezin değişmesi gerektiği gibi durumlarda çimentosuz protez tercih edilmektedir. Total Kalça Protezinde genç hastalar için kullanım ömrü daha uzun olan seramik başlı protezler tercih edilmektedir. Kemik tümörü ameliyatları sonrasında kemiğin çıkarılması gerektiğinde Özel Tümör Protezleri de vardır. Genç hastalarda kısmi kemik çıkarılması ile yapılan yüzey değiştirme protezlerinde hastanın kemiği sınırlı miktarda çıkarıldığı için 2. ameliyat daha kolay olmaktadır.

Ameliyat Süreci Nasıl İşler?

Protez ameliyatı öncesinde hastaların muayeneden geçirilerek vücudunda hastalık veya bir enfeksiyon odağı olup olmadığı araştırılmalıdır. Ameliyattan önce tüm hastalara kan ve idrar testleri yaptıktan sonra sonuçlara göre hastalar ameliyata hazırlanır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ilaca göre 5 ile 10 gün öncesinde ilaç kullanımını bıraktırılır, ilaç yerine daha kısa süreli kan sulandırıcı aşılar uygulanır. Ameliyattan sonra kanama riski ortadan kalkınca hasta eski tedavisine geri dönebilir, eğer ameliyatın kanamalı geçme ihtimali varsa hastaya kan nakli gerebilir.

Hasta ameliyattan sonraki 12 saat içerinde mobilize edilerek yürütülür. Çimentolu protezlerde ameliyat sonrasında tam bastırılırken, çimentosuz protezlerde kemik yapısına bağlı olarak bir süre baston ile bastırılır. Hasta kişi hastanede kaldığı süre boyunca 2-3 saat aralıklarla yürütülür. Bu durum oluşabilecek Derin Ven Trombozunu önlemenin en etkili yoludur. Ayrıca hastaya cilt altı düşük molekül ağırlıklı heparin enjeksiyonu uygulanır. Taburcu olurken kan sulandırıcı iğnelerin kullanımı bırakılıp tablet kullanılır, tablet kullanımı ameliyattan sonraki 30 gün boyunca kullanılması istenir.

Ameliyatta ve Sonrasında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Kalça protezi ameliyatı esnasında kanama, kemikte kırılma, kemik çimentosunun erken donması ve sinirlerin yaralanması gibi problemler oluşabilir. Ameliyattan sonraki süreçte geç veya erken problemler gelişebilir.

Erken komplikasyonlar: Enfeksiyon, derin ven trombozu ve protezin yuvasından çıkması gibi riskleri vardır.

Geç komplikasyonlar: Protezin erken gevşemesi gibi komplikasyonlar gerekli tedbirler alınarak en aza indirilebilir ancak bu riskin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir.

Total kalça protezinin ortalama ömrü 15 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Protezin ömrü cerrahi tekniğe, konulan protezin türüne, hastanın aktivite düzeyine, kemik kalitesine ve kilosuna göre değişebilir.

Total KALÇA PROTEZİ sonrası enfeksiyondan korunmak için ne yapılmalıdır?

Kana karışan bakterilerin kalça protezi ulaşarak orada enfeksiyon oluşturma olasılığı düşükte olsa vardır. Ameliyat sonrası, iki yıl içerisinde diş veya idrar yolları ile ilgili bir cerrahi işlem geçirecekseniz mutlaka kalça protezi ameliyatı olduğunuzu doktorunuza belirtmelisiniz. Özellikle diş çekimi, taş temizliği ve kanal tedavisi gibi işlemlerden bir saat önce uygun bir antibiyotik ile enfeksiyondan korunma önemlidir. Antibiyotiğin dozu ve süresi için mutlaka ortopedi doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Call Now Button
× Whatsapp