Robotik Diz Cerrahisi Hangi Alanlarda Var?

Son yıllarda yeni nesil teknolojik gelişmelerle beraber yapay zeka ve robotlardan faydalanıldığı bilinmektedir. Günlük hayatımızı kolaylaştırdığı gibi tıbbi açıdan da tedavilerde kullanılır. Özellikle ortopedi alanında robotik diz cerrahisi hangi alanlarda var ve kimlere uygulanır gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Klasik yöntemlerle yapılan diz protezi ameliyatlarının aksine daha kontrollü ve planlı ilerlemesiyle tercih edilir.

Robotik cerrahi yöntemler sayesinde hastaya kapsamlı bir uygulama gerçekleştirilir. Üç boyutlu görüntüleme sistemleriyle beraber diz ekleminin detaylı incelemesi yapılır. Hastanın kemik ve eklem ölçüleri, diz ekleminde bulunan hasar gibi bilgiler bilgisayar ortamına kaydedilir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı ve robotik cerrahi alanında yetkinliğe sahip hekimler tarafından ameliyat süreci yürütülmektedir.

Robotik Diz Cerrahisi Nedir?

Pek çok kişi, diz eklemleriyle ilgili çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Diz ağrısı ve hareket kabiliyeti açısından kişinin günlük yaşamını doğrudan etkilemektedir. Robotik diz protezi ameliyatı, ilaç tedavisi ve fizik tedavi egzersizleri gibi medikal yöntemlerin sonuç vermediği durumlarda kullanılır. Üç boyutlu diz eklemi görüntüleri ile hastanın diz ekleminin ihtiyacına göre protez boyutu ve türüne karar verilir.

Uzman hekim tarafından her bir kişiye özel planlama gerçekleştirilir. Robotik diz cerrahisi ve sağladığı avantajların etkisiyle yüksek oranda doğruluk payı elde edilir. Gelişmiş teknolojik altyapı sayesinde kemik kesileri, operasyon öncesinde özel olarak hesaplanır. Böylelikle diz protezi ameliyatı sonucunda hata payı oluşma ihtimali en aza indirilir.

Kişilerin diz ağrıları ve ortopedik sağlığını riske sokan diğer bulgular en az düzeye indirilir. Kıkırdak dokusu hasarı ve sürtünme sonucunda oluşan kireçlenmenin etkileri ortadan kaldırılır. Operasyon sonrasında kişinin beslenme düzeni, kilo kontrolü sağlanacak şekilde iyileştirilmelidir. Kemik ve eklemlerin taşıdığı yükü en aza indirmek noktasında etki eder. Aynı zamanda uzman gözetiminde spor yapılmalıdır.

Robotik Diz Cerrahisi Hangi Alanlarda Var

Hangi Ameliyatlarda Kullanılır?

Diz eklemi sorunlarına yönelik olarak cerrahi müdahale gereken hastalara uygulanan bir tedavi çeşididir. Çoğunlukla yaşlılık döneminde ortopedik rahatsızlıklar artış gösterdiği gözlemlenir. Genç yaş grubundaki bireylerde de kaza ve travma sonucunda diz protezi uygulanabilir. Diz kireçlenmesi, kıkırdak dokusunun zarar görmesi gibi nedenlerden dolayı çok sayıda insana uygulanır.

Hastanın ağrılarının günlük rutinlerini engelleyecek ölçüde görülebilir. Merdiven kullanma, yürüyüş ve benzeri aktiviteleri gerçekleştirirken zorlanılması beklenen bir durumdur. Eklem ve kemiklere yapılacak işlemler, robotik diz cerrahisi ve tedavi açısından sağladığı faydalarla öne çıkar.

Robotik Diz Protezi Nasıl Uygulanır?

Operasyon öncesinde diz eklemi rahatsızlığının boyutunu anlamak adına bazı tetkikler uygulanır. Kişinin kemik, eklemler ve yumuşak dokusunun yapısal özellikleri kaydedilir. Aynı zamanda kişinin genetik özelliklerine de bakılır. Kronik hastalıkları veya devam eden bir tedavi olması halinde uzman hekime bildirilmelidir.

Ortopedik rahatsızlığın belirtileri ve hastanın şikayetleri de değerlendirilir. Ek olarak robotik görüntüleme cihazlarından elde edilen sonuçlar doğrultusunda robotik diz cerrahisi ameliyatı gerçekleştirilir.

Diz protezinin yerleştirileceği alan önceden belirlenir. Klasik yöntemlerden farklı olarak robotik tekniklerle beraber üç boyutlu modelleme kullanılır. Bu sayede diz protezinin yerleştirileceği alan önceden kararlaştırılır. Robotik cerrahi alanında yetkinliğe sahip ortopedi ve travmatoloji hekiminin kontrolünde işlemler sürdürülür. Bilgisayar ortamına kaydedilen verilerin ışığında bir sonraki cerrahi işlem hakkında bilgi verir.

Ameliyat sonrasındaki dönemde tedavi süreci devam etmektedir. Diz protezinin vücutla uyum sağlaması ve uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Ortopedi ve fizik tedavi uzmanı işbirliğinde hastanın hareket etmesi amaçlanır. İlk zamanlarda koltuk değneği ve benzeri ekipmanlardan destek alınabilir. Robotik cerrahinin yanı sıra kalp ve damar cerrahisi uzmanına görünmekte sağlığınız için faydalı olacaktır.

Robotik Diz Cerrahisi Hangi Alanlarda Var ve Faydaları?

Hazırlık süreci, operasyon ve operasyon sonrasında robotik diz protezi ameliyatının hasta açısından çeşitli avantajları mevcuttur. İlk olarak tomografi cihazının sağladığı imkanlar doğrultusunda diz ekleminin aldığı hasar teşhis edilir. Robotik diz cerrahisi, protezin yerleştirildiği konum ve boyutu açısından kişiye en uygun sonucu elde edilir.

Robotik Diz Cerrahisi Hangi Alanlarda Var

İyileşme döneminde ise klasik diz protezi ameliyatına göre ağrı ve diğer olumsuz belirtiler daha kısa sürmektedir. İltihap ve kanama oluşuma ihtimali oldukça düşüktür. Diz eklemi çevresindeki sağlıklı formdaki doku ve kemik yapılarına herhangi bir bozulma görülmez.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Fahri Erdoğan, robotik cerrahi alanında yeterlilik belgesi ve yılların tecrübesiyle hastaların diz eklemi sorunlarına çözüm olmaktadır. Sorularınız ve ayrıntılı bilgi edinmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.