Omuz Hastalıkları Çeşitleri

Omuz ağrıları, en sık karşılaştığımız eklem ağrıları arasındadır. Genelde omuzu hareket ettirirken zorlanma, hareket esnasında oluşan ağrıdır. Omuz bölgesine travmatik darbe almak, ani bir hareket yapmak, ya da spor sırasında zorlamaktan da kaynaklanabilir.

Omuz Hastalıkları Çeşitleri

Omuz Ağrılarına Sebebiyet Verebilecek Hastalıklar

Omuz çıkığı; Vücudumuzda en çok  çıkık oluşan bölgedir. Omuzda şişkinlik, ağrı ve güçsüzlük oluşturur. Hastanın hareket kabiliyeti azalır ve çıkık bölgesinde renk değişimi gözlemlenir

Omuz sıkışma sendromu; Başta çok belirti göstermez. Sonrasında güçsüzlük ve hafif ağrılarla kendini göstermeye başlar. Devamında hastada hareket kısıtlılığı oluşturur.

Donuk omuz sendromu; Hastanın büyük ölçüde hareket problemi yaşadığı hastalıktır. Hastanın günlük yaşantısını yüksek derece etkiler. Orta yaş kadın hastalarda  omuz kısmının uzun süre hareket ettirilmemesinden kaynaklı oluşur.

Omuz Hastalıkları Çeşitleri

Omuz bölgesinde oluşan  kırıklar; Hastanın omuz bölgesinde şekil bozukluğu, şişlik, hareket kısıtlığı  ve kırık bölgesinde ağrı oluşturur

Omuz kireçlenmesi; Diz ve kalça kireçlenmelerinden sonra en çok görülen omuz kireçlenmesidir. Kişinin çoğunluk ilerleyen yaşından kaynaklı olması yanı sıra fazla kilo ve travmatik olaylarda sebep olabilir. Omuzda ağrı şeklinde ortaya çıkar ve hastanın günlük yaşantısını büyük ölçüde etkiler.