Menisküs Tedavisi

Menisküs, diz ekleminde yer alan yarım ay şeklindeki kıkırdak yapıdır. Diz ekleminin üst ve alt kısmı arasındaki boşluğu doldurur ve femur kemiği ile tibia kemiği arasındaki teması artırarak eklemin daha stabil ve hareketli olmasını sağlar. Menisküs tedavisi sayesinde ortopedik anlamda yaşadığınız sağlık problemlerinin önüne geçilir.

Yüksek stresli faaliyetler sırasında darbeyi emer ve diz eklemini korur. Ayrıca, eklemin sıvısal bir yastık görevi gören menisküs, eklemin aşınmasını önler ve eklemin tam olarak hareket etmesini sağlar. Menisküs, her iki dizde de bulunur. Yaralanmaya veya yıpranmaya bağlı olarak sorunlara neden olabilir.

Menisküs Tedavisi Nedir?

Menisküs tedavisi seçenekleri arasında fizik tedavi, ilaç tedavisi, enjeksiyonlar ve cerrahi müdahale yer alabilir.

  • Fizik tedavi: Kasları ve diz eklemi çevresindeki dokuları güçlendirmek için egzersizler, esneme teknikleri ve terapi yöntemleri kullanır.
  • İlaç tedavisi: Ağrıyı ve inflamasyonu hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir.
  • Enjeksiyonlar: Diz eklemi içine steroid ilaçları veya hyaluronik asit gibi maddeler enjekte edilerek ağrı ve inflamasyonu azaltabilir.
  • Cerrahi: Genellikle menisküs yırtığının ciddiyetine ve kişinin yaşına ve yaşam tarzına bağlı olarak tercih edilir. Cerrahi müdahale, menisküsün tamir edilmesi veya tamamen çıkarılması yoluyla gerçekleştirilebilir. Yırtığın yerine dikişler yerleştirilir ve kıkırdak dokusu onarılır. Menisküsün tamamen çıkarılması, dizde stabilite sorunlarına neden olabilir, bu nedenle cerrahlar genellikle mümkün olduğunca menisküsün korunmasına çalışırlar.

Menisküs tedavisi, yırtığın ciddiyetine ve kişinin yaşına ve yaşam tarzına göre değişebilir. Bu nedenle, tedavi seçenekleri hakkında en iyi bilgiyi almak için bir ortopedi uzmanına danışmanız önerilir.