Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri

Menisküs yırtığı nedir?” sorusundan önce “Menisküs nedir?” diye sormamız gereklidir. Vücudumuzda kendisi küçük ama işlevi son derece olan bir parçamızdır menisküs. Ve ne yazık ki, kimi zaman bu  sert yapıdaki yastıkçıklar zarar görebilmektedir.

menisküs yırtığı nedirMenisküs Nedir Tanımı

Menisküs vücudumuzda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemikleri arasında bulunan kıkırdak dokulu bir yapıdır. Fakat Menisküs çoğunlukla dizdeki doku olarak bilinmektedir.

Bacağın alt ve üst kısımları ile diz arasında; içte ve dışta olmak üzere her bir dizde ikişer tane bulunur. Dizdeki eklemlerin hareketi sırasında kemiklerin sürtünmesini ve aşınmasını engeller. Menisküs dokusunun %74’ü sudan oluşur ve 3,5 cm uzunluğunda hilal şeklinde bir yapısı bulunmaktadır.

Temel amacı kemiklerin hareket esnasında birbirlerine sürtmesine engel olmak ve aşınmalarının önüne geçmektedir.  Aynı zamanda vücudumuz ayağa kalktığı zaman ya da bir şey kaldırırken uygulanan baskı ve kuvvetin eşit bir şekilde dağılmasını sağlayarak, dize ve diğer eklemleri de korur.

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri

Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

Çoğunlukla spor yapan bireylerde daha çok gözlemlenen bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. Çünkü bu durum dizlerin kitlenmesine, yürümede, koşmada, ayağa kalkmakta, merdiven çıkmakta, kısacası bacaklarınızla yapacağınız her bir aktiviteyi kısıtlamaktadır.

Çoğunlukla birebir mücadele gerektiren sporları yaparken ya da , atlama zıplama esnasında menisküs yırtığı oluşmaktadır. Buna ek olarak, zayıf bacak kasları sebebiyle yaşlılık döneminde de menisküs yırtıkları gelişebilmektedir.

Her diz kitlenmesi menisküs yırtığı demek değildir. Aynı zamanda kırılan eklem parçaları da dizlerin kitlenmesine sebebiyet verebilir.

Menisküs yırtığı geliştiğinde dizlerde ağrı, şişlik, yürüme ve hareket etmekte zorluk gibi bazı semptomlarla karşılaşılır.  Uzman bir doktor eşliğinde yapılan kontrol ve muayene sonucu kişinin sorununa uygun tedavi yöntemi bulunur.

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri

Tedavi

Öncesinde bazı fizik tedavi yöntemleri ve egzersizler uygulanır. Destekleyici haplar ile de kişinin iyileşme süreci desteklenir.

Çözüm sağlanamadığı takdirde artroskopi ameliyatı düşünülür. Artroskopi ameliyatı, dizin kenarlarından bir kaç küçük kesiler atılarak, kamera ve diğer küçük artroskopi aletleri ile yapılır.

İşlem sonrası herhangi bir ağrı ya da iz kalma söz konusu değildir. Fakat artroskopi ameliyatı da işe yaramaz ise bu sefer cerrahi müdahale gereklidir. Bu işlemde normal bir diz ameliyatı gibi, dizin ön kısmından bir esi atılarak yapılmaktadır.