Dizde Kireçlenme

blank

Dizde Kireçlenme

dizde kireçlenme nedir
Dizde-kireclenme

Osteoartrit ya da dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen kireçlenme, insanlar arasında fazlasıyla yaygındır, her yaştan insanı etkilediği gibi kronik bir eklem hastalığıdır. 65 yaş üstü kişilerde daha sık rastlanır. Kireçlenmede, kemiklerin birbiriyle buluştuğu, bir eklem oluşturduğu ve böylece hareketin sağlandığı kemik uçlarını örten kıkırdakta bozulmalar olur. Aradaki kıkırdak yıpranınca kemikler korunmasız kalır ve birbirine sürtünmeye başlar. bu bozulma sonrası oluşan bozukluklar nedeniyle hastanın hareketlerin de aksaklıklar oluşur çünkü zedelenen ekleme artı yük biner.

Eklem Kireçlenmesi Nedir?

  • Eklem kireçlenmesi, genellikle orta ve ileri yaşlarda eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkar. Eklem kıkırdaklarının parlak ve düzgün yapılarının bozulması, yıpranması, eklem fonksiyonlarının kaybolması sonucu hasta konforunu azaltan önemli bir problemdir. Eklemlerde ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik ve eklemde şekil bozukluklarının meydana gelmesi ile karakterizedir. Cerrahi ve cerrahi dışı birçok tedavi alternatifi vardır.
  • Erken evre kireçlenmelerde PRP, Kök hücre ve Hyaluronik asit gibi destekleyici eklem içi enjeksiyon tedavileri uygulanabilmekte, sonucunda ağrı ve eklem fonksiyonlarının iyileşmesi açısından oldukça fayda sağlanabilmektedir. Hastanın şikayet düzeyi, yaşı, kireçlenme evresi uygulanacak olan tedavi yöntemini belirleyen temel faktörlerdendir.
  • Ayrıca enjeksiyon tedavileri ile beraber, uzman tarafından düzenlenecek olan hasta eğitimi ve terapatik egzersiz programı eklem sağlığını koruyamaya, hareket kabiliyetini arttırmaya ve hasta şikayetlerini azaltmaya yönelik önemli faktörlerden biridir.

Yorum Ekle

blank
blank