Dizde Kireçlenme

Osteoartrit ya da dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinir. İnsanlar arasında fazlasıyla yaygındır, her yaştan insanı etkilediği gibi kronik bir eklem hastalığı olan dizde kireçlenme, 65 yaş üstü kişilerde daha sık rastlanır.

Kemiklerin birbiriyle buluştuğu, bir eklem oluşturduğu ve böylece hareketin sağlandığı kemik uçlarını örten kıkırdakta bozulmalar olur. Bu bozulma sonrası oluşan bozukluklar nedeniyle hastanın hareketlerin de aksaklıklar oluşur çünkü zedelenen ekleme artı yük biner.

Dizde Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz ekleminin çevresinde oluşan kireçlenmelere dizde kireçlenme adı verilir. Bu kireçlenmeler, diz ekleminin çalışmasını bozar ve ağrıya sebep olabilir. Bu tedavide, genellikle fizik tedavi ve ağrı kesiciler kullanılır. Eğer bu tedaviler etkili olmazsa, diz kireçlenmesi ameliyatı yapılabilir.

dizde kireçlenme nedir

Anestezi altında yapılır ve genellikle birkaç saat sürer. Ameliyat sırasında, cerrah diz ekleminin çevresindeki kireçlenmeleri çıkartır ve eklemi yeniden düzgün şekilde yerleştirir. Ameliyat sonrası, hasta bacaklarını hareket ettirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Dizde kireçlenme ameliyatı, cerrah tarafından yapılır ve cerrahınız size ameliyat sırasında neyin yapılacağı ve ameliyat sonrası neyin yapılması gerektiği konusunda bilgi verecektir. Eğer diz kireçlenmesi sorunu yaşıyorsanız ve bu sorun sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuz veya cerrahınız ile konuşarak veya web sitemize bakarak diz kireçlenmesi ameliyatının size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Diz Kireçlenmesinin Sebepleri

Diz ekleminin çevresinde oluşan kireçlenmeler, genellikle yaşlılık, hareketsizlik, obezite veya eklemlerin aşırı yüklenmesi gibi nedenlerle oluşabilir. Diz ekleminin çalışması sırasında, eklem yüzeyleri arasında sürtünme oluşur. Bu sürtünme sırasında, eklem yüzeylerinin üzerinde oluşan aşınmayı önlemek için eklem içinde bir tabaka oluşur. Bu tabaka, eklem yüzeylerinin üzerinde oluşan aşınmayı azaltır ve eklem hareketlerini düzenler.

Ancak, bazen bu tabaka eklem yüzeylerinin üzerinde fazla birikir ve kireçlenmelere neden olur. Bu kireçlenmeler, eklem hareketlerini bozar ve ağrıya sebep olur. Kireçlenmeler, genellikle yaşlılık, hareketsizlik, obezite veya eklemlerin aşırı yüklenmesi gibi nedenlerle oluşabilir. 

Eğer dizde kireçlenme gibi ve daha birçok rahatsızlık hakkında şikayetiniz varsa veya tedaviler hakkında bilgi almak istiyorsanız, doktorunuz veya cerrahınız ile konuşarak bu sorunun nedenlerini ve tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.