Diz İç Yan Bağ Yaralanmaları

Diz İç Yan Bağ Yaralanmaları

Dizin iç yan bağı diğer ismi ile MCL (medial kollateral bağ), dizinizin iç kenarı boyunca uzanan bir doku bandıdır. Hareket ederken dizinizin sabit kalmasını ve düzgün çalışmasını sağlamak için incik ve uyluk kemiklerinizi bağlamanıza yardımcı olur.

MCL’niz hasar gördüğünde, diziniz kendini fazla uzatabilir veya bükülmemesi gereken bir yönde çok fazla bükülebilir. Temel bakım, dinlenme ve rehabilitasyon ile kendi başınıza iyileşebilirsiniz. Ancak yaralanmanız ciddi ise, ameliyat olmanız gerekebilir.

Diz İç Yan Bağ Yaralanmaları genellikle spor travmalarıyla oluşturmaktadır. Dizin dıştan darbe alması ya da içe doğru zorlanması sonucu iç yan bağda zedelenme meydana gelebilmektedir. Bu durum dizin iç bölgesinde ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Zedelenme dışında iç bağ yaralanmaları, kısmi yırtık veya tam kat yırtık şeklinde de olabilmektedir.

Diz İç Yan Bağ Yaralanmaları Tedavisi

Hafif bir zedelenme var ise, dinlenme, buz ve diğer kişisel bakım ile kendi kendine iyileşebilir. Üzerine buz koyduğunuzda, ekleminizi ağırlıkta tuttuğunuzda ve dizinizi veya elastik bir bandajla yaralanmayı koruduğunuzda ve sıkıştırdığınızda boğaz dizinizi kaldırmanız gerekir.

Ağrı ve şişmeyi hafifletmek için doktorunuz steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar almanızı önderebilir.

Daha ciddi hasarlarda ise dizinizi yeniden canlandırmak için cerrahi müdahale gerekli olacaktır. Ameliyat sonrasında fizik tedaviye de ihtiyacınız olabilir.

 

Yorum Ekle

Call Now Button
× Whatsapp