Unikondiler Diz Protezi Ameliyatı

Diz eklemi rahatsızlıkları, gün içerisindeki aktiviteleri doğrudan etkilemektedir. İleri boyutlarda eklem kireçlenmesi görülen durumlarda bölgesel olarak gerekli müdahaleler yapılır. Unikondiler diz protezi ameliyatı, diğer adıyla yarım diz protezi aşınma görülen bölümlerde uygulanır. Hastalığın belirtileri ilerledikçe günlük yaşamın kalitesini düşürmektedir. Özellikle eklem hareketi gerektiren durumlarda kişiler tarafından fark edilir.

Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekimler tarafından yapılan muayene oldukça önemlidir. Gerekli tanı ve tetkiklerin ardından hastanın ihtiyaçlarına göre tedavi planı oluşturulur. Beraberinde eklem hasarının boyutuna bağlı olarak hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Diz protezi operasyonu sonrasında olumsuz yöndeki belirtilerin gözle görülür biçimde ortadan kaybolmaktadır.

Unikondiler Diz Protezi

Unikondiler Diz Protezi Ne Demek?

Eklemlerde kireçlenmeden bahsedildiği zaman pek çok kişi tarafından önemsenmemektedir. İlk etapta medikal yollara başvurularak diz eklemindeki hasarlara yönelik tedavi planı oluşturulur. Fakat eklem içerisindeki kıkırdak dokusunun kaybına müdahale edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle diz protezi cerrahisinin sağladığı imkanlardan faydalanılması gerekir.

Yarım veya kısmi diz protezi olarak da tanımlanabilir. Görüntüleme yöntemlerinden elde edilen veriler oldukça önemlidir. Yarım diz protezi uygulanan hastalarda, eklem aşınması bölgesel olarak oluştuğu gözlemlenir. Hastanın diz eklemindeki hasarlı dokular temizlenir. Sonraki aşamalarda ise kişinin eklem yapısına özel olarak tasarlanan protez yerleştirilir. Protez cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen diğer operasyonlarda olduğu gibi işlemler anestezi altında yürütülür.

Unikondiler Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Yürüme, merdiven çıkma ve yokuş çıkma esnasında zorluk yaşanabilir. Genellikle 50 yaş ve üzerindeki bireylerde diz eklemi rahatsızlıkları sıklıkla karşılaşılır. Operasyon için karar aşaması esnasında bazı etkenlere dikkat edilir. İlk olarak hastanın ortopedik sağlık durumu detaylı bir şekilde analiz edilir. Uzman hekimler tarafından yapılan tetkik ve tanı yöntemleri sonucunda diz eklemine yapılacak işleme karar verilir.

Kısmi olarak yapılan diz protezi ameliyatlarından belirli koşulları karşılayan bireyler faydalanabilir. Kilo sorunu olmayan kişilerin unikondiler diz protezi için uygun olduğu kaydedilir. Bacaklarda ileri boyutlarda görülen biçim bozukluğuyla karşılaşılan hastalarda yüksek oranda etki alınır. Röntgen ve diğer görüntüleme tekniklerinden elde edilen sonuçlara da bağlı olarak tedavi planı oluşturulur.

Yarım Diz Protezi

İyileşme Süreci 

Operasyon sonrasındaki dönem boyunca hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Eklem işlevlerinin ve ortopedik sağlığınızın arzu ettiğiniz gibi sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir. İlk haftalarda kişinin koltuk değneği ya da yürüteç kullanımı ile hareket etmesi teşvik edilir. Fizik tedavi uzmanlığı kapsamında kişiye özel tedavi planı oluşturulur. Hastanın ihtiyaçları ve ortopedik sağlık durumu gibi etkenler dikkate alınır.

Bölgesel olarak uygulanan diz protezi operasyonun bazı avantajları bulunur. Eklem çevresinde bulunan yumuşak doku ve diz bağları zarar görmemektedir. Tanı kapsamında yapılan tetkikler sonucunda hasar görüntülenen bölgelere protez uygulanır. Gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde işlem yapılan alanlarda ameliyat iziyle karşılaşılmaz. Son olarak total diz proteziyle kıyasla iyileşme dönemi daha elverişli geçmektedir. Kanamaları da sürekli kontrol etmek gerekir. Kanamaları da sürekli kontrol etmek gerekir. Vücutta ki pis kan biriktikçe atılamadıkca triküspit kapak ameliyat yapılmaktadır.

Ek olarak ameliyat sürecinde uygulanan işlemler sonrasında belirli oranda ağrı söz konusu olabilir. Hastaya göre değişen bir durumdur. Uzman hekiminiz tarafından uygulanan ilaç tedavisiyle önlenebilir. Böylelikle kısa süre içerisinde tedavinin olumsuz etkileriyle baş edilebilir. Unikondiler diz protezi ameliyatı ve iyileşme dönemiyle ilgili sorularınız için ekibimizle iletişim kurabilirsiniz.