Total Diz Protez Ameliyat Fiyatları

Protezi çeşitleri arasında yer alan total diz protezi günümüzde ortopedi cerrahları tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır. Özellikle ileri yaş hastalarda görülen diz ekleminin hasarı sonucunda hastaya diz protezi ameliyatı gerçekleştirilir.

Diz protezi ameliyatı olacak birçok hasta ve hasta yakını total diz protezi ameliyat fiyatları ile ilgili ortopedi hekimlerine danışmaktadır.

Total Diz Protezi Hangi Durumlarda Yapılır?

total diz protezi ameliyatı fiyatlari

Ortopedi ve travmatoloji hekimleri tarafından gerçekleştirilen diz protezi ameliyatı 70’li yıllardan beri uygulanan yüksek başarı oranlarına sahip cerrahi bir operasyondur.

Dönemin koşullarına göre hazırlanan protezler günümüzde kullanılan diz protezlerinin temelini oluşturur.

Yaşanan gelişmeler ışığında diz protezi çeşitleri de ihtiyaca yönelik olarak farklılık göstermektedir. Hastaya uygulanan diz protez çeşitleri; total diz protezi ya da diğer adıyla tam diz protezi ve yarım diz protezidir.

Total diz protezi; aşınmış eklem yüzeylerinin metal polietil karışımı içeren dayanıklı parçalar ile kaplanarak değiştirilmesidir.

Yarım diz protezi ise diz eklemindeki hasarın dizin belirli bir bölgesinde meydana gelmesi sonucunda uygulanır.

Özellikle ileri yaş hastalarda ortaya çıkan diz ağrılarının dayanılamayacak duruma gelmesi, diz eklemindeki hasarın son raddeye ulaşması ve hastaya uygulanan cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda total diz protezi ameliyatına başvurulmaktadır.

Uzman ortopedi cerrahının yapmış olduğu tetkikler sonrasında hastanın diz eklemindeki hasarın boyutu görüntülenir. Bu sayede hastaya uygulanılacak protez çeşidi belirlenir.

Birçok hasta ameliyat öncesinde uygulanacak protezin çeşidi ile ilgili araştırmalar yapıyor.

Ayrıca hasta yakınları da yarım diz protezi ya da total diz protezi fiyatları, ameliyat süreci ile ilgili bilgi edinmek için ortopedi hekimlerine danışmaktadır.

Diz Protezi Kullanım Ömrü

Gelişen teknoloji ile birlikte diz protezi ameliyatında hastaya uygulanan protezler daha dayanıklı hale gelmiştir. Total diz protezi kullanım ömrünü etkileyen bazı hususlar bulunmaktadır.

Diz protezi ameliyatını gerçekleştiren hekimin tecrübesi, protezin kalitesi ve hastanın protezi kullanım biçimi ameliyat esnasında hastaya yerleştiren total diz protezi kullanım ömrünü etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Total diz protezi ameliyatı olacak hastalar, protezin kullanım ömrü ve  diz protezi fiyatları ile ilgili detaylı bilgilere ortopedi hekimlerine danışarak öğrenebilir.

Total Diz Protez Ameliyat Fiyatları

Diz Protezi Ameliyat Süreci

Total diz protezi ameliyatı öncesinde hastanın ameliyat olmaya engel herhangi bir durumu olup olmadığı kontrol edilir.

Örneğin; aktif bir enfeksiyonu, nörolojik sorunları olan bireylerde bu ameliyat uygulanmaz.

Fakat hastanın her hangi bir problemi yoksa bu durumda ilk önce hastaya uygulanacak olan anestezi yöntemi belirlenir. Ardından diz protezi ameliyat süreci başlar.

Ameliyat esnasında hastanın ilk olarak dizinin ön kısmından bir kesi açılır. Ardından açılan bu kesiden hastanın sorunlu eklemlerinde parçalar çıkartılır.

Daha sonra ekleme uygun olan total protez kemik çimentosu denilen yapışkan dolgu madde ise kemiğe yapıştırılır. Daha sonrası hastanın dizine içten dikiş atılarak açılmış olan kesi kapatılır.

Hastanın ameliyat süreci tamamlandıktan sonra hastanın yürümesi gerekmektedir. Bu da hastanın ameliyatının üzerinden 2 saat geçtikten sonra yapılır.

İlk önce oda içerisinde hasta yürüteç yardımı ile yürütülmeye başlanır.

Hastanın diz protezi ameliyatı olduktan sonra hareket etmesi çok önemlidir. Çünkü kan dolaşımı ne kadar aktif olursa hasta o kadar kısa sürede ayağa kalkabilir. Bu da normal hayata dönme sürecini olumlu yönde etkiler.

Total Diz Protezi Ameliyat Fiyatları

Diz protezi ameliyatı olmayı düşünen ya da diz protezi ameliyatı olması kesinleşen hasta ve yakınları total diz protezi ameliyatı fiyatları ile ilgili ortopedi hekimlerine danışmaktadır.

Şiddetli diz ağrısı yaşayan birçok hasta diz protezi ameliyatı fiyatları ne kadardır? sorunun yanıtını merak ediyor.

Protez ameliyatı fiyatları ile ilgili araştırma yapan kişilerin kesin bilgi edinmek için ilgili ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir.

Ama şunu da bilmelisiniz ki yapılan protez ameliyatları seçilen proteze göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmana göre de değişmektedir. Takılacak olan protezin kalitesi fiyatına göre farklılık gösterebilmektedir.

Bu da uygulanan protezin kullanım ömrünü de etkilemektedir. Günümüz itibari ile kullanılan bir çok protez seramik alaşımlıdır.

Bu seramik alaşımlı protezlerin kullanım alanı oldukça yayın olmasıyla birlikte, kullanım ömürleri de 15-20 yıla kadar uzun sürmektedir. Bu da çok uzun süre tekrar eden ameliyat riskini ortadan kaldırır.