Seramik Kalça Protezi Nedir?

Seramik kalça protezi, günümüzde en çok tercih edilen protez türüdür. Bu protezler dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü sayesinde uzman hekimler tarafından tercih edilmektedir.

Seramik kalça protezi günümüzün gelişen teknolojisinin katkılarıyla diğer protezlere oranla daha iyi sonuç alımı sağlamıştır.

seramik kalça protezi

Neden Seramik Kalça Protezi?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Kalça protezleri geçmişten günümüze fil dişi, cam küreler, metal parçalar, paslanmaz çelik olarak gelmiştir. Her ne kadar o dönemlere kıyasla oldukça ileri seviyede olsa da, yine de sorunlar çıkmıştır.

Ne Tür Sorunlar Ortaya Çıkmıştır?

Bu sorunlardan kısaca bahsedecek olursak, cam küreler yapıldıkları malzeme itibari ile oldukça dayanıksızlardı. Bu yüzden cam küre kalça protezi takıldıktan bir süre sonra çatladı ve başarısız oldu.

Ardından, metal parçalar ile deneme yapıldı. Metal parçalar kalça ve uyluk kemiğine vidalama yöntemi ile sabitlenmişti. Daha sonra bu yöntem, yapıştırma işlemi ile yapıldı ve bu yöntemle de başarı elde edildi. Metal protezler, hastalar için umut kaynağıydı.

Metal parçaların yerini daha sonra paslanmaz çelikler aldı. Fakat ilerleyen dönemde bu metal alaşımların birbirine sürtmesi sonucu insanlar zehirlenmeye başlıyordu. Özellikle hamile olan hastaların bebekleri, anne karnında ölüyordu.

Buna çözüm olarak, metal parçaların arasına plastik parça yerleştirildi. Günümüze kadar aynı sistem ve temeller izlenilerek protezler gelişmeye devam etmiştir. Günümüzde kullanılan kalça protezlerinde en çok tercih edilen seramik kalça protezi dir.

Seramik protezler yapıları itibari ile oldukça sağlamdır. Önceleri kullanılan protezler uzun süreli değillerdi. 1-2 yıl içerisinde hastaların şikayetleri tekrar ediyordu.

Bu da sürekli Revizyon ameliyatına sebebiyet vermekteydi. Fakat şimdilerde seramik protezler, kullanılan kalça protezlerinin ömürlerini 5-10 yıldan 20-25 yıla kadar taşımaktadır.

10 yıldan daha uzun kullanılan kalça protezlerinin %95 kullanım oranı söz konusu iken , 25 yıldan uzun süre kullanım %85 civarındadır.

Seramik Kalça Protezi Nedir?

Herkes Seramik Protez Taktırabilir Mi?

Önceden kalça protezi, hareket kabiliyetini çok fazla kısıtladığından hastalara, “Şimdi gidin 20-30 yıl sonra gelin öyle protez takılsın” denilmekteydi.

Fakat, hastaların hemen hemen hepsine günümüzde  kalça protezi ameliyatı sorunsuz olarak yapılabilmektedir.

Önceleri hastalar, çok uzun süre bekletildikleri için daha fazla sorunla geri gelmekteydiler. Hastalarda, özelikle kalça çıkığı hastalığı  yaşayanların bacaklarında fiziki olarak bir kısalık görünmekteydi.

Bu durumda hastalar bacak boylarını eşitlemek adına daima diğer ayağının ucuna basarlardı.

Ayak uçlarıyla basmaya başladıklarından kısa bir süre sonra ayak tabanlarında bir bozulma meydana gelişir ve bunu da ayak bileğindeki bozulma, diz, bel ve omurilik eğriliğine kadar takip eden sorunlar izlemekteydi.

Bununla birlikte hastaların tek bir problemi bir kaç sorunla birlikte geri dönmekteydi. Ya da kalça kırığı şikayeti ile gelen yaşı ileri hastalarda, ağrı çekmedikleri takdirde yattıkları yerden asla kıpırdamayıp buna istinaden vücutlarında bir çok yara oluşurdu.

Bu yaralar da çoğunlukla iyileşemez ve ne yazık ki bu tür hastalar bir süre sonra hayatlarını kaybederlerdi. Fakat günümüz teknolojisi sayesinde, hastalar 45 dakika ile 120 dakika arsında ameliyat olabiliyorlar. Hatta ameliyattan 2 saat sonra ilk adımlarını da atmaya başlıyorlar.

Seramik Kalça Protezi Nedir

Seramik Kalça Protezi Fiyatı Ne Kadardır?

Ameliyatın fiyatı hastaneden hastaneye değişmektedir.  İyi kalitede takılmayan bir protez daima eski sorunları yineleyip tekrar edecektir.

Bu yüzden kalça protezi ameliyatı olacak hastaların mutlaka kaliteli bir protez taktırması her daim daha uygundur.