Prepatellar Bursit Nedir?

Bursit; deri, tendon, kas ve bağ gibi yumuşak dokuların alttaki kemiğin üzerinde rahatça hareket etmesi için bulunan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır. Prepatellar bursit ise diz kapağının ön kısmında iltihaplanma ile oluşan bir şişliktir.

prepatellar bursit

Bursit genellikle diz, omuz ve kalçada oluşur. bursit kısa süreli bir hastalık olabilir yada fazlasıyla uzun süren bir hastalığa dönüşebilir.

Tedavisi fazlasıyla önemlidir, eğer tedavi edilmez ise ilerler ve geri dönülemez zararlar verebilir. Bu sebeple ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmelisiniz.

Bursit Sebepleri

Akut prepatellar bursit, dize doğrudan çarpma ve düşme sebebiyle oluşabilir. Damarların çatlaması sonrası bursa içine kan birikmesi, bursa duvarlarında iltihabı başlatabilir. Bunun ardından diz duvarları kalınlaşabilir ve şişlik indikten sonra dahi durmayan bir hassasiyet devam eder.

 

Prepatella Bursit Belirtileri

Prepatella bursit belirtileri arasında aşağıdakiler vardır:

  • Diz kapağında ve hemen altında ağrı ve hassasiyet oluşur
  • Diz kapağına baskı uygulandığında sıcaklık hissi
  • Dizi hareket ettirmekte zorluk
  • diz kapağı üzerinde bir şişlik.
  • Kronik prepatellar bursitte diz kapağının üzerindeki derinin altında hareket edebilen yumuşak bir yumru gibi…

prepatellar bursit

Tedavi yönteminde ise; meydana gelmiş olan şişliğin içi enjektörlü iğne yardımı ile çekilir. Ardından burada birikmiş olan sıvı boşaltılır. Bu işlem bitince elastik bant yardımı ile kompres uygulaması yapılır.

Tekrar eden vakalarda bursalar çıkarılır.