Patellar Tendinopati

Patellar tendinopati , patella’nın (diz kapağı) hemen altında bulunur. Patella üzerinde ataşmanlar ve tibiada (kaval kemiği) tibial tüberozite vardır. Patella tendonunun rolü, diz düzleştikçe kuadriseps kaslarının kuvvetini, kasnak çevresindeki bir ip gibi transfer etmektir.

Patellar tendinopati

Kuadrisepsleriniz, dizinizi kontrol ederken düz bir pozisyondan büküldüğünüzde, örneğin alt katta, inişlerde daha da önemlidir.

Kuadriseps kaslarınız çoğu sporda, özellikle zıplama, koşma ve tekmeleme ile ilgili olmak üzere yoğun bir şekilde yer alır.

Neden Koşucu Dizi olarak adlandırılır?

Patella tendonu boyunca en büyük stres atlama ve iniş faaliyetleri sırasındadır. Atlama sırasında, kuadriseps kasları patlayıcı bir kasılma sağlar, bu da dizleri düzleştirir ve sizi havaya iter. İniş yaparken, kuadriseps kası, az miktarda kontrollü diz bükülmesine izin vererek iniş kuvvetlerini emmeye yardımcı olur.

Aşırı atlama veya iniş patella tendonunu zorlar. İlk başta hasar sadece küçük olabilir ve herhangi bir soruna neden olmayabilir. Bununla birlikte, tendon tekrar tekrar gerilirse, tendonda meydana gelen lezyonlar onarım oranını aşabilir.

Hasar giderek kötüleşecek, ağrı ve disfonksiyona neden olacaktır. Bu duruma patellar tendinopati (tendon yaralanması) adı verilir.

Patellar tendinopati

Patellar Tendinopatisi Kimlerde Görülür?

Patellar tendinopati genellikle basketbol, ​​voleybol, futbol, ​​futbol, ​​atletizm (koşu, yüksek ve uzun atlama), tenis, dans, jimnastik ve kayak gibi sporlara katılan sporcuları etkiler.

Yaşlılarda patellar tendinopatinin ana nedeni, zaman içinde tekrarlayan mikro hasarlardan kaynaklanan dejenerasyonun bir sonucudur.

Ayrıca, bazı hastalar tendonda akut bir hasarı sürdürdükten ve yeterli iyileşmeye izin vermedikten sonra patella tendiniti geliştirir. Bu tip travmatik patellar tendinit, aşırı kullanım sendromlarından çok daha az yaygındır.

Patellar Tendinopatinin Belirtileri ve Belirtileri

  • Patella tendonu üzerinde ön diz ağrısı
  • Atlama, iniş veya koşu aktivitesi ve bazen uzun süreli oturma ile artan ağrı
  • Ağrı başlangıcı genellikle kademelidir ve yaygın olarak spor aktivitesindeki artış
  • Patella tendonu üzerinde lokal hassasiyet
  • Genellikle tendon sabah ilk iş olarak çok sert hissedilir.
  • Etkilenen tendon, etkilenmeyen tarafa kıyasla kalınlaşmış görünebilir.

Patellar Tendinopati Nasıl Teşhis Edilir?

Bir tendon yaralanmasını teşhis etmek için fizyoterapistiniz geçmiş sağlığınız, belirtileriniz ve egzersiz rejiminiz hakkında sorular soracaktır. Daha sonra tanıyı doğrulamak için fizik muayene yapacaklar. Semptomlarınız şiddetli ise veya erken tedavi ile iyileşmezseniz, ultrason taraması veya MRI gibi spesifik tanı testleri istenebilir.

Tendinopati Nasıl Tedavi Edilir?

Patella tendinopati fizyoterapisi sırasında elektroterapi, ultrason ve lazer kullanımı ağrının azaltılması ve iyileşme sürecini destekleyen unsurlardır. Patellar tendinopatide cerrahi, özellikle sporcular konservatif tedaviden sonuç alamazsa düşünülebilir.

Ameliyat sırasında tendon çaprazlama veya boyuna kesilerek patolojik doku çıkartılır. Cerrahi müdahale artroskopi veya açık ameliyatı yöntemleri kullanılarak yapılabilir.