Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküsler diz ekleminde bulunan uyluk ve kaval kemikleri arasındaki sürtünmeyi azaltan kıkırdağımsı yapılardır. C şeklinde görünürler. Vücut yükünü diz içine transfer ederler. Diz eklemi içinde ve dışında bulunurlar.

Spor travması veya kaza sonucu ortaya çıkabilir. Yaşlı insanlarda vücuttaki deformasyon  sonucu ortaya çıkar.

Yaşlanma bağlantılı diz eklem kıkırdağının harap olması yani kireçlenmesi sonucu daha çok görür. Yaşlı hastaların yapacakları en küçük ters hareket yırtıklara neden olabilir.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs Yırtığı Belirtileri

  • Bölgede elle basılınca ağrı
  • Dizini katlarken takılma hissi
  • Dizi rahatça diz açıp kapayamaması
  • Dizin şişmesi diz çevresinde hassasiyet oluşması
  • Yaşlı grubundaki hastalarda ise uzun zamanda gözlemlenen belirtiler ortaya çıkar. Genellikle bu belirtiler dizde ağrı şeklindedir.
  • Kitlenme problemi yaşlı hastalarda çok görülmese de hareket kabiliyetinin kısıtlanma problemi çok yoğun şekilde görülür.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Tedavi Süreci

Yırtık var olduğu takdirde hastaların yürümelerinde ve hareket kabiliyetlerinde ciddi bir azalma söz konusu olur. Hatta bazı hastalar ayağa dahi kalkamazlar. Çünkü oluşan yırtık sebebiyle sürtünmeyi engelleyecek bir yapı bulunmadığından , kopan kemik ve eklem parçaları diz boşluğuna girerek dizi kitler.

Bu durumda da hasta yürüyemez. Bu durumun tedavisi ise ; fizik tedavi ve egzersizler, ilaçlar ve destekleyiciler, artroskopi ameliyatı, cerrahi müdahale olarak sıralanabilir.

Fizik tedavi yöntemi ile hastaların kasları geliştirilerek menisküsün de kendisi onarması beklenir. Ek takviye olarak trombosit kandan elde edilen plazma ile menisküsün kendisini tamir etmesi beklenir.

Artroskopi ameliyatı, cerrahi ameliyatta farklı olarak kapalı yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat esnasında dizin etrafında yarım ve birer cm olmak üzere kesiler açılır.  Bu kesilerden ışık ve diğer cerrahi aletler sokularak ameliyat işlemi gerçekleştirilir.

Fakat bu da yeterli olmadığı takdirde cerrahi müdahale gerekir. Bu durumda hastanın dizinin ön kısmından kesi açılarak menisküs ameliyatı gerçekleştirilir.