Menisküs Nedir?

Menisküs, diz eklemindeki en önemli yapılardan biridir. Bu önemli parça yırtıldığı veya zedelendiği zaman ağrılı ve acıyla baş gösterebilir.

menisküs belirtileriDizin üstündeki ve altındaki kemiğin arasında bir basınç dağılımı sağlayan, yumuşak geçiş sağlayan çok önemli bir organdır.

Menisküs Nedir?

Menisküs,  diz ekleminde üstteki ve alttaki iki büyük kemik arasında C şeklinde kıkırdağa benzeyen, biri iç tarafta diğeri dış tarafta yer alan  iki küçük yapıdır.

Yürüme sırasında diz açılır, kapanır ve vücut ağırlığı sürekli bir basınç uygular. İşte bu basıncı emen, kemik kadar sert ve kas kadar yumuşak olmayan, yarı sert yarı yumuşak olan bir organdır.

Çoğunlukla hastalar futbol, voleybol, basketbol gibi ani hareket ve birebir mücadele gerektiren spor müsabakalarında bu tarz sakatlanmaları daha olasıdır.

Bu tarz birebir mücadele gerektiren sporlarda ani dönüş ve hareketler, zıplama ve atlamalar çok fazla olduğu için bu müsabakalarda menüsküsünüzün yırtılması olasıdır.

Menisküsünüz yırtıldığı zaman kendisini net bulgularla gösterir. Diz şişer, hareketler kısıtlanır, çömelip kalkma zorlaşır. Bazen ilerleyen dönemde dizde kilitlenmeler olur. Hasta dizini büker, oturur ancak kalkmak istediğinde dizini düz yapamaz.

menisküs

Tedavi Yöntemi

Dizinizde böyle bir komplikasyon gerçekleştiyse öncesinde ilaçlar yardımı ile tedavi süreci başlatılır. Buna ek olarak fizik tedavi ve egzersizler de eklenir. Bu egzersizler yeterli olmadığı takdirde baston gibi destekleyici ortopedik ürün ve aletler kullanılmaya başlanır.

Eğer hastanın yaralanması iç bölgede ise ve uygulanan tedaviler sonuç vermiyorsa bu noktada diz protezi ameliyatı gündeme gelir. Bu ameliyat kısa sürelidir fakat ömür boyu rahatlık sağlar.

Oldukça kısa sürede gerçekleşen bu ameliyat, risk ve oluşabilecek komplikasyonlar açısından oldukça uygun bir ameliyattır. Düşük risk kategorisinde bulunan bu ameliyat , uzman ve eli yatkın bir doktorun elinde 45 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi mümkün bir ameliyattır.