Kemik Sağlığı Nasıl Korunur?

Kemik sağlığı, huzurlu ve sağlıklı bir yaşlılık hayatı için oldukça önemlidir.  Bebeklik  döneminden yetişkinlik dönemine olan süreçte kemik kütlesinin yaklaşık olarak % 90’ oluşur.

Hayatımızın kemik gelişmi açısından en kritik zamanı ilk 20 yıldır. 20’li yaşlardan sonra insan vücudu yavaş düzeyde kemik kaybı yaşamaya başlar.

Kemik Sağlığı Nasıl Korunur

 Özellikle kadınlarda menapoz sonrası %2’lik kemik kaybı gözlenmektedir.

Kemik sağlığımızı etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlara dikkat edersek sağlıklı ve mutlu bir yaşam bizi bekliyor olacak.

Kemik Sağlığı Nasıl Korunur

Kemik Sağlığı Koruma Yöntemleri

  • Beslenme : Kemik sağlığı açısından en çok dikkat edilmesi gereken etkendir. Kemikte bulunan kalsiyumu beslemek, çocukluk dönemlerinde kalsiyum almak ilerki yaşlarda kemik kaybının azalmasını sağlar. Ayrıca süt ve süt ürünleri, balık, baklagil, tam tahıllı ürünler, yeşil sebze, meyve tüketimi ve D vitamini almaya dikkat edilmelidir.
  • Egzersiz ve Fiziksel Aktivite: Yapılan araştırmalarda egzersizin kemik alanını ve kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir.
  • Hareketsiz ve yatak hastalarında kemiğin yükü boşaldığı için ciddi oranlarda kemik kütlesinin kayıplarına neden olur.
  • Düzenli egzersizler sayesinde kemik kütlesini muhafaza edebilir ve ilerleyen yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması önlenir. Kısaca örnek verecek olursak ; koşma, ip atlama, ağırlık kaldırmak, zıplamak, merdiven inip/çıkma, olarak örnekler verebiliriz.