Kalça Protezi Yerinden Çıkması Belirtileri

Kalça Protezi Yerinden Çıkması Belirtileri

Başarılı gerçekleştirilen kalça ameliyatları sonrasında, kalça protezleri normal şartlarda yerlerinden çıkmazlar. Ancak yapılmaması gereken ani ve ters hareketlerin yapılması durumunda gevşeyebilir ya da yerinden çıkabilirler. Kalça protezinin yerinden çıkmasının en önemli belirtileri kalça bölgesinde hissedilen yoğun ağrılar ve oluşan şişliklerdir. Bir diğer belirti ise kalça ekleminden gelen seslerdir. Bununla birlikte kalça protezinin gevşemesi veya çıkması durumlarında bacak boyunda kısalma görülebilmektedir.

kalça protezi

Hastaların özellikle kalça protezi ameliyatından sonraki ilk dönemde kaçınılması gereken hareketlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bununla birlikte kilo alınımına dikkat edilmesi,fazla kilo alınmaması kalça protezlerinin sağlıklı çalışması ve yıpranmaması için önemlidir.

Kalça protezi ameliyatı sonrasında erken ve uzun dönemde görülebilen komplikasyonlardan olan çıkma veya gevşeme problemi revizyon ameliyatı yapılarak düzeltilmektedir. Kalça protezlerinin başarılı şekilde uygulanmasında öne çıkan faktörlerin başında bu ameliyatların uygun ellerde yani bu konuda bilgili, tecrübeli ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gelmektedir. Bunun yanı sıra; hastaların özellikle dikkat edilmesi gereken hususlara uyduğu, yapılması gereken egzersizlerin düzenli olarak ihmal edilmeden yapıldığı ve doktor hasta uyumunun yakalandığı süreçler kalça protezinin sağlıklı bir şekilde kullanımında son derece önemli bir yere sahiptir.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp