Kalça Protezi Yerinden Çıkması Belirtileri

Tecrübeli uzman ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen başarılı kalça protezi ameliyatı sonrasında kalça protezleri normal şartlarda yerlerinden çıkmazlar.

Ancak yapılmaması gereken ani ve ters hareketlerin yapılması durumunda Kalça protezi yerinden çıkması gündeme gelebilir.

Kalça protezi yerinden çıkması belirtileri kısaca; kalça bölgesinde hissedilen yoğun ağrılar ve oluşan şişliklerdir. Bir diğer belirti ise kalça ekleminden gelen seslerdir.

Bununla birlikte kalça protezinin gevşemesi veya çıkması durumlarında bacak boyunda kısalma görülebilmektedir.

Kalça Protezi Yerinden ÇıkmasıKalça Protezi Yerinden Çıkması Neden Olur?

Kalça protezi ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar

Ameliyat sonrası hastalar, kilo alınımına dikkat etmelidir.

Fazla kilo alınmaması kalça protezlerinin sağlıklı çalışması ve yıpranmaması için önemlidir. Hastaların özellikle dikkat edilmesi gereken hususlara uyduğu, yapılması gereken egzersizlerin düzenli olarak ihmal edilmeden yapıldığı durumlarda kalça protezi sağlıklı ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir.

Kilo sorunu olan hastalar, gün içerisinde yürüyerek ya da oturdukları yerde ayaklarının altların, merdane ya da bir şişe yardımı ile bacaklarını hareket ettirmeleri  gerekmektedir.

Bu bağlamda hareket etmeyen hastaların sadece protezlerin çıkması değil başka bir çok problemler daha sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlar kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına hastaların mutlaka ilaçlarını doğru alması ve verilen uygulama ve kurallara uymaları gerekmektedir.

Kalça Protezi Çıkması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça protezi ameliyatı sonrasında erken ve uzun dönemde görülebilen komplikasyonlardan olan çıkma veya gevşeme problemi kalça protezi revizyon ameliyatı yapılarak düzeltilmektedir.

Kalça protezlerinin başarılı şekilde uygulanmasında öne çıkan faktörlerin başında bu ameliyatların uygun ellerde yani bu konuda bilgili, tecrübeli ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gelmektedir.

Revizyon ameliyatı normal protez ameliyatından daha uzun sürmekle birlikte daha detaylı ve ayrıntılı bir ameliyatıdır. Bütün protez veya parçalı protez olarak değişim işlemi bu ameliyatla sağlanır.

Kalça Protezi Yerinden Çıkması Belirtileri

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Protezin Gevşemesi

Kalça protezi ameliyatı sonrası  kalça protezi yerinden çıkması ya da gevşemesi durumunda hasta şiddetli ağrılar yaşar. Bu durumda hastanın fizyolojisinde de bozulmalar meydan gelmektedir.  Bunların başında hastanın bacağında 3-8 cm arasında gözlemlenen kısalıktır.

Genel itibari ile bacağın görünüşünde de bu bozulma oluşur. Bu durumda hasta protezinin çıktığını anlayabilir. Buna ek olarak hasta yürürken bacağında metalik tonda bir ses gelir. Bazı durumlarda hasta kalça protezi yerinden çıkması ağrısını ameliyat sonrası ağılar ile karıştırabilmektedir.

Bu durum geç fark edildiği takdirde protezin kırılması, hatta hastanın sağlam olan kemiklerin de kırılma söz konusu olabilir.

Hasta düştüğünde bu tarz komplikasyonlar gerçekleştiğinde hasta yerinden hareket ettirilmemeli ve acil yardım ekiplerine haber verilmelidir. Hastalar her ne kadar ilk 6 haftalık süre içerisinde iyileştiklerini düşünseler de geceleri tuvalete giderken mutlaka birisinden yardım almaları gerekmektedir.

Genellikle bu tarz düşme durumları gece tuvalete gitme vakası ile oluşmaktadır.  Kalça protezi malzemesi her ne kadar sağlam olursa olsun kırılabilir ve parçalanabilir olduklarını unutmayınız. Zira protezler sizleri eski yaşamlarınıza geri döndürse bile altın kurallar içerisinde bunları sürdürmeniz gerekmektedir.

Uzmanınızın size yapmanız ve yapmamanız gereken kuralları mutlaka söyleyecektir. Bunları es geçmemeli ve ne kadar iyi durumda olduğunuz test amaçlı yapılan tehlikeli hareket ve atlayışlardan kaçınmamak gerekmektedir.