Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

Kalça protezi çıkması belirtileri, uyluk bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrı ve kalça çevresinde şişme ile kendini gösterir. Total kalça protezi takılan hastaların, protez takıldıktan sonra kalça bölgesini zorlaması ya da proteze zarar verebilecek hareketleri tekrarlaması protezin gevşemesine ya da yerinden çıkmasına neden olur.

kalça protezi çıkması belirtileri

Kalça protezi gevşemesi ya da protezin yerinden çıkması genellikle daha hareketli bir yaşamı olan hastalarda görülür. Bununla birlikte aşırı kilo da kalça protezinde gevşeklik oluşmasına neden olur. Kalça protezinde gevşeme ya da kalça protezinin çıkması durumunda hastalara revizyon ameliyatı yapılması gerekir.

Kalça Protezinin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

Kalça protezinin çıkması durumunda, kalça bölgesinde şiddetli ve geçmeyen bir ağrı oluşur. Kalça protezinin çıkması durumunda hasta yürürken metalik bir ses de çıkar. Protezin gevşemesi ya da yerinden çıkması, hastaların yürüteç yardımıyla dahi yürüyememesine neden olacağı gibi, bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesine de yol açar.

Kalça Protezi Revizyon Ameliyatı

Revizyon ameliyatı genellikle 55 yaş üstündeki hastalara yapılır. Enfeksiyon ya da ters hareket nedeniyle protezişn gevşemesi durumunda revizyon ameliyatı yapılması şarttır. Revizyon ameliyatı sonrasında hastaların ağrı şikayeti ile yürüyememe ya da zor yürüme gibi sorunlar da ortadan kalkar. Kalça protezi revizyon ameliyatından sonra hastaların fizik tedavi egzersizlerine devam etmesi önemlidir.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp