Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

Kalça protezi çıkması belirtileri, uyluk bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrı ve kalça çevresinde şişme ile kendini göstermektedir. Total kalça protezi takılan hastaların protez takıldıktan sonra kalça bölgesini zorlaması ya da proteze zarar verebilecek hareketleri tekrarlaması protezin gevşemesine ya da kalça protezi çıkması sorununa sebebiyet vermektedir.

Kalça protezi gevşemesi ya da protezin yerinden çıkması genellikle daha hareketli bir yaşamı olan hastalarda görülür. Bununla birlikte aşırı kilo da kalça protezinde gevşeklik oluşmasına neden olur. Kalça protezinde gevşeme ya da kalça protezinin çıkması durumunda hastalara revizyon ameliyatı yapılması gerekir.

Kalça Protezi Çıkması Nasıl Anlaşılır?

Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

Kalça protezinin çıkması durumunda, kalça bölgesinde şiddetli ve geçmeyen bir ağrı oluşur. Kalça protezinin çıkması durumunda hasta yürürken metalik bir ses de çıkar. Protezin gevşemesi ya da yerinden çıkması, hastaların yürüteç yardımıyla dahi yürüyememesine neden olacağı gibi, bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesine de yol açar. Çoğu zaman hasta ve yakınlarının en büyük hataları, hastalar eğer düştüyse hemen yerden kaldırmalarıdır. Hastamız düştüğünde eğer bir problem yoksa bile o an yapılan yanlış bir hareket protezin çıkmasına ve hatta kemik kırıklarına sebebiyet vermektedir. Hastalar, düştükleri anda bulundukları yerde biraz bekledikten sonra ayağa kalksalar ya da düştüklerinde hissettikleri bir ağrı söz konusu ise tek başlarına halletmeye çalışmak yerine sağlık ekiplerine haber vermeleri gerekmektedir.

Takip eden süreç içerisinde kendileri ayağa kalkmışlarsa doktoru ile görüşüp uzman destek almalıdır. Bu tür vakaların çoğunluğu genelde hastaların ilk 6 haftalık süreç içerisinde kendilerini hemen iyileşmiş olarak varsaymalarıdır. Yapılmaması gereken bazı hareketler mevcuttur. Bu hareketler yapıldığı takdirde zaten yeni uyum sağlamaya çalışan protez kolayca çıkabiliyor.

Kalça Protezi Sonrası Revizyon Ameliyatı

Revizyon ameliyatı genellikle 55 yaş üstündeki hastalara yapılır. Enfeksiyon ya da ters hareket nedeniyle protezin gevşemesi durumunda revizyon ameliyatı yapılması şarttır. Revizyon ameliyatı sonrasında hastaların ağrı şikayeti ile yürüyememe ya da zor yürüme gibi sorunlar da ortadan kalkar. Bu problemler her ne kadar küçük sorunlar gibi gözükseler de aslında hastalar için çok büyük sorunlar teşkil etmektedir. Kalça protezi revizyon ameliyatından sonra hastaların fizik tedavi egzersizlerine devam etmesi önemlidir.

Revizyon ameliyatı, normal kalça protezi ameliyatı işlem süreci ile karşılaştırıldığında daha zor ve uzundur. Bu süreç oldukça detaylı çalışma ve özveri ile yapılmalıdır. Yapılan revizyon işlemi sonrası süreç normal ameliyat süreciyle aynıdır.  Hastalardan aynı özeni ve dikkat göstermeleri beklenir. Aynı şekilde egzersizlere de devam etmeleri istenir. Hastalar ameliyat sonrası uymaları gereken kurallara uyduklarında iyileşme süreçleri hızlanır. Bu süreçte, yapılması gereken kurallara uyulsa, yapılmaması gereken kurallar dikkat edilse bu hastaların iyileşme süreçlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Yorum Ekle