Kalça Kırığı Ve Tedavisi

Kalça kırığı ve tedavisi çoğunlukla ileri yaş kişilerde ortaya çıkmaktadır. Çünkü ileri yaş hastalarda yaşa bağlı olarak kemikler güçsüzleşmektedir.

Bu nedenle küçük darbelerde, düşmelerde bile kemikler kırılabilir. Çeşitli travmalar sonucu genç yaştaki hastalarda da kalça kırığı oluşabilir.

Hastanın kalça kırığı belirtileri göstermesi durumunda muhakkak alanında uzman ortopedi cerrahına muayene olması ve tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

Kalça Kırığı Ve Tedavisi

Kalça Kırığı Ve Tedavisi Nedir?

Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Genellikle yüksek enerjili yaralanmalar yani ağaçtan düşmek, trafik kazası geçirmek gibi durumlarda genç hastalarda kemik kırılması ortaya çıkar.

Yaşlı hastalarda ise kemik kırılması daha basit yaralanmalar ya da kemik erimesi gibi hastalıklar sonucunda oluşabilir. Kemik erimesi, kemiklerin çok daha kolay kırılmasına olanak sağlamaktadır.

Yaşlı hastalarda görülen ya da genç yaşta bazı hastalıklar nedeniyle kemik erimesi olan hastalarda görülen bu tür kırıklarla karşılaşılmaktadır.

Yaşlılarda görülen kalça kırıkları son derece önemli ve hayati kırıklardır. Çünkü bu tür bir kırık tedavi edilmediği takdirde hasta yatağından kalkamaz.

Günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştiremez. Hasta kırık nedeniyle yataktan çıkamadığı ve hareket edemediği için vücudunun sırt kısmında yaralar açılır, kalkamadığı için akciğeri su toplamaya başlayabilir.

Bu nedenle hastanın yaşamına sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için kalça kırığının vakit kaybedilemeden alanında uzman ortopedi hekimi tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Kalça Kırığı Ve Tedavisi

Kalça Kırığı Tedavisi Nasıldır?

Kalça kırığı ve tedavisi süreci, kalça kırığı olan hastalarda en yakın zamanda başlamalıdır. Bu sayede kaybettikleri sağlıklarını geri kazanma süreleri daha da hızlanacaktır.

Örneğin kalçası kırılan hasta 24 saat içinde ameliyat edilirse çoğu zaman hasta kırığının farkına bile varmaz.

Kalça protezi ameliyatı ya da kalça çivileriyle tedavi edilen bu tür kalça kırıkları bugün için son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

Burada amaç hastayı ağrısız olarak en erken sürede ayağa kaldırmaktır. Hastayı en erken sürede koltuğunda ağrısız olarak oturur hale getirmek, akciğer sorunlarını, ciltte açılan yaraları ve diğer sağlık sorunlarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Bugün için 95 yaşında, 100 yaşında ve 100 yaş üzerinde kalça kırığı nedeniyle başvuran pek çok hasta cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Kalça kırığı alçı ile tedavi edilemez. Kalça kırığının tedavisinde eskiden olduğu gibi hastayı yatağa yatırıp bacağı askıya almanın yeri yoktur.

Kalça kırığı sorunu olan bireylerin mutlaka ama mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Özellikle yaşlı hastaların kalça kırıkları hiç zaman geçirmeden süratle ameliyat edildiği takdirde kesinlikle eskisi gibi ölüm nedeni olmamakta ve son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kalça kırığı ve tedavisi günümüze bakıldığında, çok daha hızlı ve doğru yöntemlerle tedavi edilmektedir. Normal bir kırıktan farklı olarak kalça kırığı kişiyi derinden etkilemektedir.

Bu nedenle hasta, ilerleyen dönem içerisinde kalçasına ekstra olarak dikkat etmelidir. Kırılan parçanın tekrar kırılma ihtimali olduğu unutulmamalıdır.