Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Diz protezi ameliyatı sonrası, hastalar birkaç gün içinde taburcu edilir. Ameliyattan sonraki ilk gün hastaların hareket etmesi ve birkaç adım atması oldukça önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk bir haftada da hastalar merdiven inip çıkabilir.

diz protezi ameliyatı sonrası

Diz protezi ameliyatının ardından hastaların hareket etmeye önem vermesi gerektiği gibi, bazı hareketlerden de kaçınması oldukça önemlidir. Bu süreçte hastaların kilo almamaya dikkat etmesi ve varsa fazla kilolarından kurtulması gerekir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların taburcu edildikten sonra hareket etmesi ve protezini çalıştırması önemlidir. Diz protezi ameliyatı olan hastaların, protez üzerinde aşırı baskı yaratacak hareketlerden kaçınması önemlidir. Yüksek bir yerden atlama ya da aşırı kilo alma proteze zarar verebilir. Hastaların taburcu edilmesinin ardından evde yatmaması, koltukta oturması önerilir. Aynı zamanda hastalar sık sık hareket ederek dizdeki protezin çalışmasını sağlamalıdır.

Diz protezi ameliyatı sonrası hastaların kan sulandırıcı ilaçlar kullanması önemlidir. İlaçların düzenli ve doğru şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda ameliyat sonrası rutin kontrollerin de aksatılmaması şarttır.

Diz protezi ameliyatı olan hastaların, fizik tedavi uzmanlarının önerdiği şekilde egzersizlerine devam etmesi gerekir. Egzersizlerin

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp