Ayak Bileği Kırığı Sonrası Fizik Tedavi

Vücudumuzun gün içerisinde temel eylemleri gerçekleştirmesi için ayak sağlığı oldukça önemlidir. Ayak bileği travmaları düşme ve kaza sonucu oluşur. Kaza sonrası kırılan bölge alçıya alınır. Ayak bileği kırığı, parçalı kırık ise önce vidalarla sabitlenir sonrasında atele yapılır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı çerçevesinde tedavi planı oluşturulur.  Bu tarz durumlarda ayak ve ayak bileği cerrahisi uzmanına görünmekte fayda vardır.

Radyolojik görüntüleme tetkiklerinden elde edilen verilere göre cerrahi müdahale gerekliliğine karar verilir. Hastanın ayak bileğindeki hasarın boyutuna göre fizik tedavi uygulamaları kararlaştırılır. Aynı zamanda genel sağlık durumu da göz önünde bulundurularak hareket edilir. Kırık sonrası genelde uzun bir fizik tedavi süreci başlar. Alçı sonrası çevre kaslar zayıfladığından, bunlar güçlendirilmeli ve eklem kısıtlılıkları açılmalıdır.

 

Ayak Bileği Kırığı Sonrası Fizik Tedavi

Ayak Bileği Kırığı Belirtileri

Üç farklı kemik yapısından meydana gelmektedir. Ayak bileği rahatsızlıkları, trafik kazası ya da çeşitli travmalar sonrasında ortaya çıkar. Hastalar tarafından ayak bileği burkulması ve kırık birbirine karıştırılabilen iki ayrı durumdur. Dolayısıyla ortopedi ve travmatoloji alanında yetkin uzman hekimler tarafından muayene edilmesi önemlidir.

Anatomik özellikleri gereği sallanma, aşağı ve yukarıya doğru hareket etme gibi işlevleri bulunur. Kişilerce belirtilen şikayetler, günlük aktiviteleri engelleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle erken teşhis ve sonrasında etkili tedavi bir planı oluşturulmalıdır. Ayak bileği kırığı teşhis edilen bireylerde ortak olarak karşılaşılan belirtiler ise şu şekildedir:

  • Bölgenin hareket edilmesi ile artan yoğun ağrı
  • Şekil bozukluğu
  • Bölgede ödem ve kanama sonucu morarma
  • İşlev kaybı
  • Hareketlerde kısıtlama
  • Şişlik

Kırık Çeşitleri

Anatomik olarak ayak bileği, üç ayrı kısımdan oluşmaktadır. Tibia, fibula ve talus yani ayak bileği kemiği olarak adlandırılabilir. Dış etkenler sonucunda belirtilen bölgelerden birinin tahribata uğramasına bağlı olarak kırık oluşumuna rastlanmaktadır. Ağrısı veya belirtileri şiddetli olan hastalar, bir ortopedik cerrah veya ağrı uzmanından ayak hastalıkları randevusu alabilir.

Ayak bileği üzerinde gerçekleşen kırıklar, hastanın hareketliliğini doğrudan etkileyen unsurlardır. Koşma, yürüme ve gün içerisinde yapılan diğer aktivitelerin kalitesini düşürmektedir. Oluşum şekline göre üç farklı başlıkta incelenebilir;

  • Kapalı kırık: Kemik bütünlüğü bozulmuştur. Ancak deri sağlamdır.
  • Açık kırık: Deri bütünlüğü bozulmuştur. Kemik uçları dışarı çıkabilir, beraberinde kanama ve enfeksiyon riski taşırlar.
  • Parçalı kırık: Kemik birden fazla yerden kırılmıştır.

Alçıda kalan bölgedeki kaslar uzun süre hareketsiz kaldığından tembelleşir. Hastanın alçı döneminden sonra şikayetleri olabilir. Alçı dönemindeyken hareketsiz kalan kas ve kemikler güçsüzleşir. Ayak bileği kırığı tedavisi ve iyileşme süreciyle ilgili sorularınız için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=NckVo1qD25w