Unikondiler Diz Protezi Kimin İçin Uygundur?

Unikondiler Diz Protezi Nedir?

Unikondiler diz protezi, diz ekleminin iç, dış ya da diz kapağı kısmında belirli bir bölgede meydana gelen aşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda uygulanan diz protezi çeşitlerinden biridir. Kısmı diz protezi olarak da bilinen bu yöntemde dizin aşınan bölümüne müdahale edilmekte, dizin diğer yarısına ve burada yer alan bağlara müdahale edilmemektedir.

Unikondiler Diz Protezi Kimin İçin Uygundur?

Unikondiler diz protezi ameliyatının uygulanabilmesi için en önemli unsur dizin tümüyle harabiyete uğramamasıdır. Diz kireçlenmesi erken dönemde tespit edilen hastalarda ve yaygın kıkırdak aşınması görülmeyen hastalarda unikondiler diz protezi uygun bir tedavi seçeneği olmaktadır. Dolayısıyla erken teşhis sayesinde dizdeki harabiyet tüm dizi sarmadan ve total diz protezi ameliyatına gerek kalmadan bu yöntem tercih edilmektedir. Romatoid artrit gibi romatizmal hastalıkların varlığında ise unikondiler diz protezi uygun değildir.

Unikondiler diz protezinin avantajları;

  • Total diz protezine göre dize daha küçük kesi ile müdahale edilmesi ve enfeksiyon riskinin düşük olması
  • Hastanın iyileşme sürecinin daha hızlı olması
  • Hastanın sosyal yaşamına daha erken sürede dönebilmesi
  • Ameliyat esnasında dizin tüm bağları korunduğu için hasta ameliyat sonrasında neredeyse dizini tamamen normal bir diz gibi hisseder ve özellikle sportif aktiviteye geri dönüş açısından total diz protezi ile karşılaştırıldığında mükemmel sonuç verir.Uzman hekim tarafından gerekli muayene ve tetkiklerin yapılmasının ardından uygun görülen hastalar için ameliyata karar verilir. Ameliyatın bilgili ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilmesi unikondiler diz protezi ameliyatının başarısında önemli bir rol oynamaktadır.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp