Sağlıklı Kemikler İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Kemikler İçin Neler Yapmalıyız?

Kemik sağlığı, huzurlu ve sağlıklı bir yaşlılık hayatı için oldukça önemlidir.  Bebeklik  döneminden yetişkinlik dönemine olan süreçte kemik kütlesinin yaklaşık olarak % 90’ oluşur. Hayatımızın kemik sağlığı açısından en kritik zamanı ilk 20 yıldır. 20’li yaşlardan sonra insan vücudu yavaş düzeyde kemik kaybı yaşamaya başlar. Özellikle kadınlarda menapoz sonrası %2’lik kemik kaybı gözlenmektedir.

Kemik sağlığımızı etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlara dikkat edersek sağlıklı ve mutlu bir yaşam bizi bekliyor olacak.

  • Beslenme : Kemik sağlığı açısından en çok dikkat edilmesi gereken etkendir. Kemikte bulunan kalsiyumu beslemek, çocukluk dönemlerinde kalsiyum almak ilerki yaşlarda kemik kaybının azalmasını sağlar. Ayrıca süt ve süt ürünleri, balık, baklagil, tam tahıllı ürünler, yeşil sebze, meyve tüketimi ve D vitamini almaya dikkat edilmelidir.

    kemik için egzersiz
    kemik için egzersiz
  • Egzersiz ve Fiziksel Aktivite: Yapılan araştırmalarda egzersizin kemik alanını ve kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir. Hareketsiz ve yatak hastalarında kemiğin yükü boşaldığı için ciddi oranlarda kemik kütlesinin kayıplarına neden olur. Düzenli egzersizler sayesinde kemik kütlesini muhafaza edebilir ve ilerleyen yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması önlenir. Kemik sağlığına iyi gelen egzersizler şöyledir; koşma, ip atlama, ağırlık kaldırmak, zıplamak, merdiven inip/çıkma,

Yorum Ekle

Call Now Button
× Whatsapp