Kalça Protezi Nedir?

Kalça Protezi Nedir?

Kalça protezi nedir ve ne için kullanılır sorusu ortopedi bölümünde gelen hastaların en sık sorduğu sorularındandır. Özellikle kalçalarında problem olan hastalar kalça protezi ameliyatını bilmediklerinde soruyorlar. Gelin hep birlikte kalça protezi nedir sorusunun yanıtını bulalım.

Kalça Protezi Nedir

Kalça Protezi Nedir ve Ne için Kullanılır?

Kalça ekleminin her iki tarafının (leğen kemiğindeki yuva ve uyluk kemiği başının), metal, güçlendirilmiş plastik (polietilen) ve seramik yüzeylerle değiştirilmesi, yapay eklem uygulanması ameliyatıdır. Seramik yüzeylerin aşınması daha az olduğu için daha uzun ve sağlıklı protez sonuçları olabiliyor. Kalça protezinde başarı oranı %95’in üzerindedir. 10 yıllık sağ kalım %90-95 ve 20 yıllık sağ kalım %80-85tir.

 

  • Çimentolu kalça protezi.
  • Çimentosuz kalça protezi.
  • Doğrudan yüzeyi değiştirilen kalça protezi.

Kalça protezi ameliyatı genellikle travma sonrası kırıklar ve aşınmalar, doğuştan gelen sakatlıklar, yaşlılığa bağlı olarak gelişen komplikasyonlar sonrasında oluşan rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılan yöntemdir.  Hastalar genellikle şiddetli ağrı şikayeti ile gelirler. Verilen ilaç, enjektör, baston kullanımı gibi çözümler bu tür hastaların sorunlarına çözüm olamamaktadır.  Hastaların  şikayetlerinin devam etmesi  durumunda protez ameliyatı gündeme gelir. Bu işlemden önce, hastanın geçmişi incelenir. Hastanın ameliyat olmasına her hangi bir engeli yok ise ameliyat süreci başlar. Lokal veya genel anestezi belirlenir ve ameliyat için uygun bir gün belirlenir.

Ameliyat Süreci

Ameliyat sürecinin başlaması için hastanın ameliyata engel her hangi bir durumu olmamalıdır.  Ameliyat sırasında anestezi lokal veya genel anestezi yöntemi ile uygulanır. Genel anestezi  de her hangi bir sorun yokken, lokal anestezi olacak hasta anestezi olduktan sonra ilaç işlemediği takdirde genel anestezi uygulanır. Fakat, genel anestezi yapılamayacak bir hasta ise ( örneğin solunum sıkıntısı olanlar, yaşlılar)  hastanın ameliyat günü başka bir güne ertelenir. Eğer anestezi de herhangi bir problem olmazsa bu durumda hastanın sorunlu bölgesine küçük boyutlu bir kesi açılır. Hastanın açılan kesiden sorunlu kemik parçaları çıkartılır. Daha sonra protez takılır ve dikiş işleminden sonra hastanın odaya alınımı gerçekleşir. Bu ameliyatta ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşmektedir.

Ameliyat işlemi tamamlandıktan sonra hasta 2 saat içerisinde yürümeye başlar ve takip eden gün içerisinde taburcu işlemi gerçekleşir. Bu ameliyat oldukça risksiz ve sorunsuz bir ameliyattır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat olduktan sonra, hastaların uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar düzenli yürüyüş yapmak, sağlıklı beslenmek, protezinizin çıkmasına sebebiyet verecek hareketlerden kaçınmak gibi..

Bu kurallara uyulduğu takdirde hastaların iyileşme süreçleri her daima daha hızlı ve daha iyi olacaktır. Hastalar ameliyat olduktan sert ve yüksek zeminde oturmalı, bacaklarını 80 cm den fazla açmamalı, çömelme öne eğilme gibi hareketleri yapmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Her ne kadar yapılan bu ameliyatın amacı hastalara eski sağlıklarına kavuşturmak olsa da bu protezin de çıkabilecek olduğunu unutmamaları gerekmektedir.

 

Yorum Ekle