Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Ağrılı bir kalça eklemi hastalığıdır. Bu hastalık, kalça eklemi yüzeylerinde oluşan kireç oluşumlarına neden olur. Günlük yaşamımızda fiziksel aktivitelerimizi gerçekleştirmemizi zorlaştırır ve bu yüzden kalça kireçlenmesi tedavisi gerekebilir.

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman konservatif tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu tedavi yöntemleri arasında:

Fizik tedavi uzmanları tarafından verilen egzersizler kalça eklemi hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır. 

Ağrı kesici ilaçlar, ağrıyı azaltmak için kullanılır. Bu ilaçlar arasında, ağrı kesici, dinlendirici gibi ilaçlar bulunur. Kalça içine kortikosteroid veya hyaluronik asit gibi maddelerin enjekte edilmesi, ağrıyı azaltmak için kullanılır. 

Yürüyüş tahtası, kalça eklemi hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır. Kalça kireçlenmesi olan kişiler için kullanımı kolay araçlar, yürümek veya oturmak gibi işlevleri yerine getirmek için kullanılabilir. 

Eğer konservatif tedavi yöntemleri etkili olmazsa, cerrahi tedavi yöntemleri düşünülebilir. Bu yöntemler arasında, kalça kireçlenmesi tedavisi gibi cerrahi tedaviler bulunur.

Kalça Kireçlenmesi TedavisiKalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi ağrısı, yürüyüşte ve hareket esnasında en belirgin olabilir. Bu ağrı genellikle gün boyunca artar ve gece uykuya dalınca azalır. Eklem sertleşebilir ve hareket kabiliyeti sınırlı olabilir. Eklemde şişme veya şişkinlik olabilir. 

Eklemin yüzeyinde kıkırdak kaybı oluşabilir. Hareket esnasında eklem ses çıkarabilir. Hareket sırasında ağrılı kramp oluşabilir. Eklem ağrısı nedeniyle yürümekte zorluk yaşanabilir. Eklemdeki ağrı nedeniyle yorgunluk yaşanabilir.

Kalça Kireçlenmesine Neden Olan Faktörler

Kalça kireçlenmesi genellikle belirli bir yaştan sonra daha yaygın olarak görülür. Kalça kireçlenmesi genetik faktörlerle de ilişkili olabilir. Ağır iş yapmak, yıllarca süren yürüyüş ve koşma gibi hareketler, fazla kilo, kalça eklemi yaralanması, ankilozan spondilit gibi diğer eklem hastalıkları, doğumsal anomaliler ve bazı ilaçlar kalça eklemi ağrısına neden olabilir ve ağrı gibi semptomları geçirebilmek için kalça kireçlenmesi tedavisi gerekebilir.