Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Diz Protezi Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?


İlk hasta hareketliliği ameliyat sonrasında hastanede uzman hekim ve fizyoterapist eşliğinde gerçekleştirilir. Hastaların taburcu edildikten sonra hareket etmesi ve protezini çalıştırması önemlidir. Daha sonraki süreçte diz protezi ameliyatı olan hastaların, protez üzerinde aşırı baskı yaratacak hareketlerden kaçınması önemlidir. Yüksek bir yerden atlama ya da aşırı kilo alma proteze zarar verebilir. Hastaların taburcu edilmesinin ardından evde yatmaması, koltukta oturması önerilir. Aynı zamanda hastalar düzenli hareket ederek dizdeki protezin çalışmasını sağlamalıdır.

Diz protezi ameliyatı sonrası hastaların kan sulandırıcı ilaçlarını uzman hekim tarafından belirtildiği şekilde düzenli olarak kullanması önemlidir. İlaçların düzenli ve doğru şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda ameliyat sonrası rutin kontrollerin de aksatılmaması şarttır.

Diz protezi ameliyatı olan hastaların, fizik tedavi uzmanlarının önerdiği şekilde egzersizlerine devam etmesi gerekir. Erken dönemde hasta hareketliliğinin sağlanması sağlıklı bir iyileşme sürecinde rol oynayan önemli faktörlerden biridir.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp