Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Diz protezi ameliyatı sonrası, hastaların enfeksiyon riskine karşı önlem almaları ve doktor tarafından reçete edilen ilaçları doğru ve düzenli şekilde kullanmaları oldukça önemlidir. Diz protezi ameliyatı olan hastaların taburcu olduktan sonra pansuman, ilaç kullanımı ve hareket kısıtlılığı konusunda dikkatli olması gerekir.

 

diz protezi ameliyatı sonrası ypaılması gerekenler

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Protez ameliyatı sonrası fizik tedavi programına sadık kalmak, hastaların iyileşme sürecini kolaylaştırır. Bu nedenle ameliyattan sonra fizik tedaviye önerilen şekilde başlamak gerekir. Fizik tedavi programının yapılmaması, protez uyumunu azalttığı gibi hastanın hareket etmekte zorlanmasına da neden olabilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası fizik tedavi egzersizleri ortalama bir ay boyunca devam eder. Evde yapılan fizik tedavi hareketlerinde dizlerin zorlanmamasına dikkat etmek şarttır. Aynı şekilde yürüme, oturma, kalkma gibi hareketlerde de ameliyatlı dizin zorlanmaması oldukça önemlidir. Dizin zorlanması protezin kaymasına ya da yerinden çıkmasına neden olabilir.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Cerrahi operasyonlardan sonra vücudun güçlenmesini sağlamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi önemlidir. Kalsiyum, protezin ve vitamin bakımından zengin olan gıdalarla beslenmek iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur.

Diz protezi ameliyatı sonrası hastaların ilaç kullanımına dikkat etmesi, fizik tedavi egzersizlerini aksatmaması ve sağlıklı beslenmeye önem vermesi hastaların günlük yaşamına dönmesini kolaylaştırır.

Yorum Ekle

Call Now Button
× Whatsapp