Diz Bursiti Nedir?

Diz Bursiti Nedir?

Diz bursiti, diz ekleminizin yakınında bulunan küçük bir sıvı dolu kese (bursa) iltihabıdır. Bursalar, kemikleriniz ile eklemlerinizin yakınındaki tendonlar, kaslar ve cilt arasındaki sürtünme ve yastık basınç noktalarını azaltır.

Dizinizdeki bursalardan herhangi biri iltihaplanabilir, ancak diz bursiti en sık diz kapağı üzerinde veya dizinizin eklemin altındaki iç tarafında görülür.

Diz Bursiti Sebepleri Nelerdir?

Dize keskin bir darbe, semptomların hızla ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak çoğu diz bursit vakası, sert yüzeylerde çok fazla diz çökmesi gerektiren işlerde ortaya çıkan bursa sürtünmesi ve tahrişinden kaynaklanır. Bu nedenle semptomlar genellikle yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşebilir. Diz bursitinin nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Özellikle sert yüzeylerde diz çökmesi gibi, dize uygulanan sık ve sürekli basınç

Aşırı kullanım ya da yorucu aktiviteler

Dize doğrudan alınan darbe

Bursalardaki bakteriyel enfeksiyon

Dizinizde osteoartrit, romatoid artrit veya gut komplikasyonları

Diz Bursiti Belirtileri Nelerdir?

Diz bursit belirtileri ve semptomları, hangi bursa’nın etkilendiğine ve iltihaplanmaya neyin neden olduğuna bağlı olarak değişir. Genel olarak, dizinizin etkilenen kısmı, üzerine baskı uyguladığınızda sıcak, yumuşak ve şişmiş hissedebilir. Hareket ederken veya hatta dinlenirken de ağrı hissedebilirsiniz.

Diz Bursiti Tedavisi

Diz Bursitinin tedavisinde dizin dinlendirilmesiyle birlikte, soğuk uygulaması ve analjezik ve antienflamatuvar ilaçlardan yararlanılır.  Ancak tedaviye cevap vermeyip, İyileşme göstermeyen vakalarda bursektomi yani bursanın bütünün çıkarılması gerekli olabilmektedir.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp