Avasküler Nekroz (AVN) ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Avasküler Nekroz (AVN) ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Avasküler nekroz (AVN), femur olarak adlandırılan üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen ve zamanla ilerleyen bir hastalıktır. Hafif kasık ağrısı ile başlayan hastalık  zamanla şiddetli ağrıya neden olurken, ilerleyen evrede hastayı yürüme zorlukları bekler. Yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen Avasküler nekrozu tetikleyen olay, femur başının kanlanmasındaki bozulmadır.

Avasküler Nekroz Nedenleri Nelerdir?

Avasküler nekrozun en yaygın nedeni bölgeye alınmış darbe vb. travmalardır. Bunun dışında uzun süre kortizon kullanımı, gut hastalığı ve aşırı alkol tüketimi ve çeşitli kalça ameliyatları da hastalığa neden olabilmektedir.  Kortizon kullanımı hastalık nedenleri arasında %30 gibi bir rakamla son derece önemli bir etkendir. Bazı vakalarda ise hastalığın nedeni tam olarak tespit edilememektedir.

Avasküler Nekroz Tedavi Yöntemleri

Hastalığın erken tanısı halinde ağırlık kısıtlaması uygulanması yanında vazodilatatör, antikoagülan ve lipit düşürücü ajanlar ile konservatif tedavi yöntemleri denenebilir.  Ancak konservatif tedavi yöntemlerinin bu hastalığın iyileşmesinde tam olarak etkili olduğu söylenemez Özellikle ileri evrede, hastanın durumuna göre core dekompresyon, vaskülarize ve non-vaskülarize fibula greftleri ile artroplasti gibi cerrahi tedavi yöntemleri uygulanması gerekebilir.

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now Button
× Whatsapp